Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Wody Polskie: rozporządzenia dot. m.in. zarządzania ryzykiem powodziowym na początku 2022 r.

Druga aktualizacja planów gospodarowania wodami oraz aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym powinny zostać przyjęte w formie rozporządzenia na początku przyszłego roku – poinformowało w środę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podsumowując konsultacje dokumentów.

W środę i czwartek w Warszawie odbywa się ogólnopolska konferencja podsumowująca konsultacje społeczne dwóch najważniejszych dokumentów w gospodarce wodnej dotyczących jakości i dostępności wody (aktualizowanych planów gospodarowania wodami) oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego (planów zarządzania ryzykiem powodziowym). W ramach konsultacji zgłoszono ponad 2 tys. wniosków i uwag.

Jak mówił podczas środowego briefingu prezes Wód Polskich Przemysław Daca, były to jedne z największych konsultacji społecznych dokumentów strategicznych w naszym kraju. Podkreślił, że najwięcej uwag dotyczyło dorzecza Wisły.

„Uważamy, że – aby plan zarządzania ryzykiem powodziowym był kompletny – w naszym systemie prawnym powinny się również znaleźć mapy i plany dotyczące zarządzania wodami opadowymi, które powinny przygotować samorządy. Mam nadzieję, że przede wszystkim miasta jak najszybciej wezmą się za te mapy zarządzania ryzykami powodziowymi” – powiedział Daca wspominając przy tym o problemie „betonozy” w miastach. Dodał, że Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem zmian prawnych w tym zakresie.

Zaznaczył też, że Wody Polskie realizują obecnie inwestycje na ponad 20 mld zł, głównie przeciwpowodziowe na południu kraju.

Wiceprezes Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą Krzysztof Woś podkreślił, że plany gospodarowania wodami i zarządzania ryzkiem powodziowym, a także przyjęty już plan przeciwdziałania skutkom suszy to kierunkowe dokumenty mówiące o tym, w którą stronę, w jakim tempie i jakie cele należy osiągnąć przez najbliższe 6 lat.

„Objęliśmy mapami zagrożenia i ryzyka powodziowego ok. 29 tys. km rzek. Identyfikując, w jakim zakresie woda może się rozlewać i w których miejscach stanowi największe zagrożenie, plany zarządzania ryzykiem powodziowym przedstawiły sposoby minimalizacji ewentualnych zagrożeń” – powiedział Woś.

Wyjaśnił, że przedstawione propozycje dotyczą działań technicznych, jak odsunięcie zagrożenia powodziowego od mieszkańców dzięki wałom przeciwpowodziowym bądź polderom czy wskazanie, w jaki sposób powinny być tworzone plany zagospodarowania przestrzennego, by na obszarach szczególnego zagrożenia powodziowego nie powstawała zabudowa. Przewidziano też – dodał – działania nietechniczne, które skupiają się na zarządzaniu procesem prognozowania, walki i minimalizowania skutków powodzi, która powstała.

Woś zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie na skutek zmian klimatycznych coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych. „Obserwujemy, choćby w tym roku, błyskawiczne powodzie miejskie, np. w Szczecinie, Poznaniu czy Krakowie, gdzie w bardzo krótkim czasie następuje bardzo gwałtowny opad, który powoduje natychmiastowe wezbrania i podtopienia” – powiedział wiceprezes Wód Polskich. Poinformował, że druga aktualizacja planów gospodarowania wodami oraz aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym powinny zostać przyjęte w formie rozporządzenia na początku przyszłego roku.

Koszt realizacji działań zaplanowanych w obu dokumentów wyniesie ok. 74 mld zł. 

źródło PAP/ fot.Adobe Stock

Zobacz podobne

Kończy się budowa szalandy

KM

Dyr. Urzędu Morskiego: nowy tor podejściowy umożliwi dotarcie do portu w Świnoujściu największym statkom

BS

Port Gdańsk z dwiema nagrodami w 26. edycji rankingu TOP 100 Pomorza

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie