Polski Portal Morski
Aktualności Historia Ważne

Największa flaga na świecie już dziś załopocze w Świnoujściu

Dziś 2 maja na szczycie Latarni Morskiej w Świnoujściu, tradycyjnie, bo już po raz dziesiąty, załopocze największa flaga na świecie. Jednak to nie jedyny rekord związany z polską flagą. Na dziś w Międzyzdrojach zaplanowana jest również próba ustanowienia nowego rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej.

Najdłuższa flaga ma zostać rozciągnięta we wtorek na międzyzdrojskiej plaży. Będzie się składała z dwóch fragmentów. Zostaną one wniesione dwoma zejściami na plażę, by następnie połączyć się przy bazie ratowniczej WOPR; tam flaga zostanie zszyta. Próba bicia rekordu ma się rozpocząć o godz. 11. Flaga w Międzyzdrojach ma mieć długość 2,5 tys. metrów. Obecny rekord w kategorii na najdłuższą flagę Polski ustanowiono 11 listopada 2019 r. podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Wynosi on 2270 m.

Z kolei w Świnoujściu na latarni morskiej, w samo południe,ma załopotać flaga o powierzchni ok 600 metrów. Jest to największa powiewająca flaga na świecie. Flaga widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą ceglaną latarnią morską na świecie. Zbudowana w 1857 r. ma wysokość 68 metrów i cały czas stoi straży bezpieczeństwa wrót Odry i Polski.

Pierwszą biało-czerwoną flagę na latarni morskiej w Świnoujściu zawiesił polski latarnik w 1947 r. po przejęciu jej od sowieckiego garnizonu . Flaga miała wtedy odstraszać szabrowników i była znakiem obecności polskiej administracji morskiej na zachodnim wybrzeżu Bałtyku.

Uroczystość będzie organizowana po raz dziesiąty, tym razem w niecodziennych okolicznościach, ze względu na wprowadzenie 13 kwietnia zakazu przebywania w odległości mniejszej niż 200 m od terminalu LNG ze względów bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Na skutek tej decyzji zamknięta została droga prowadząca pod rurociągami do latarni morskiej i Fortu Gerharda. Zamknięta została też główna droga prowadząca na plażę.

Operator terminalu w Świnoujściu Gaz-System sfinansował natomiast bezpłatne rejsy do latarni i Fortu Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża oraz przejazdy autobusowe do plaży przy Podziemnym Mieście. Rejsy będą realizować statki Adler-Schiffe, które odpływać będą z przystani na wyspie Uznam (za skrzyżowaniem ulic Wybrzeże Władysława IV oraz Marynarzy) oraz z wyspy Wolin (z nabrzeża Warszów, tuż obok przeprawy promowej). Rejsy powrotne będą odbywać się z nabrzeża GPK przy Forcie Gerharda. Bezpłatne rejsy i przejazdy autobusowe będą realizowane do 7 maja.

źródło PAP / fot. najwieksza-flaga.pl

Zobacz podobne

Tunel wydrążony! W Świnoujściu rozpoczął się demontaż Wyspiarki

BS

Trzy pogłębiarki pracują przy pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście

AB

Oliver Hazard Perry – fregaty wiecznie żywe

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie