Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

PGNiG wzmacnia potencjał wydobywczy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Norweski Szelf Kontynentalny to priorytetowy obszar działalności poszukiwawczo-wydobywczej PGNiG. Już wkrótce, po uruchomieniu Baltic Pipe, dodatkowe wolumeny naszego gazu będą przesłane z Norwegii do Polski.

Dostawy gazu do Baltic Pipe będą zabezpieczone w postaci miksu własnej produkcji ze złóż w Norwegii oraz gazu zakontraktowanego od producentów surowca na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym. Do końca 2023 roku PGNiG chce wydobywać 3 mld m sześc., natomiast w 2027 roku będą to już 4 mld m sześc. gazu rocznie. Na złożach norweskich od 2026 roku planowane jest zwiększenie wydobycia o kolejne 250 mln m sześc. rocznie w wyniku pozyskania w maju udziałów w koncesji Ørn. Uniezależnienie od dostaw gazu z Rosji to konsekwentnie realizowana strategia, która angażuje instytucje administracji rządowej czy operatora gazowego systemu przesyłowego, spółkę Gaz System.

Gazociąg Baltic Pipe to nie jedyna inwestycja mająca ne celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa. PGNiG konsekwentnie wzmacnia pozycję na rynku gazu, w tym zwłaszcza LNG. Oprócz gazu z Kataru sprowadza również, na podstawie umów długoterminowych, gaz z USA. Mimo wybuchu wojny na Ukrainie i wstrzymania dostaw gazu z kierunku wschodniego, konsekwentnie zatłaczane są magazyny gazu, które obecnie są wypełnione są niemal w 100 procentach.

Źródło: PGNiG Fot.: PICSEL

Zobacz podobne

Bell: Viper dla Polski i całej wschodniej flanki NATO

KM

Szczecin – Miasto Portowe

KM

PGNiG: po połączeniu z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie