Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

We wtorek tymczasowo zamknięte dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim

We wtorek do południa zamknięte będą dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim: w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach – podały w komunikacie nawigacyjnym Wody Polskie. Kilkugodzinna przerwa wynika z naprawy konserwatorskiej na jednym z tych obiektów.

Pochylnie w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach będą zamknięte w najbliższy wtorek, w godz. 7-12, w związku z koniecznością naprawy konserwatorskiej na pochylni Kąty. Po wykonaniu tych prac, pochylnie zostaną ponownie uruchomione dla żeglugi – zapowiedział Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na czas prowadzonych robót zmianę planów zapowiedziała Żegluga Ostródzko-Elbląska, która jest największym operatorem statków pasażerskich na kanale. We wtorek przed południem turyści będą mogli skorzystać z dwóch godzinnych rejsów, które rozpoczną się i zakończą w Buczyńcu. Potem statki wrócą do standardowych tras.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie. Jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 r. Został uznany za Pomnik Historii, a miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło PAP/ fot.Wikipedia /rysnal, CC BY-SA 3.0

Zobacz podobne

Gróbarczyk: uwolnienie drogi wodnej na Zalew Wiślany kończy całkowicie z podległością rosyjską

BS

Bujak: w 2021 roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB

Autor

Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie