Polski Portal Morski
Aktualności Inne Porty Żegluga

Rejs z okazji Światowego dnia Morza

Zachodniopomorski Oddział Regionalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej zaprosił przedstawicieli branży morskiej na trzynasty już rejs, organizowany z okazji Światowego Dnia Morza. Tegoroczne spotkanie na pokładzie statku wycieczkowego „Kapitan Cook” odbywało się pod hasłem: Inwestycje w przyszłość zachodniopomorskiej gospodarki morskiej” i to właśnie inwestycje były przewodnim tematem spotkania. 

Uczestnicy mogli zobaczyć, jak przebiegają inwestycje w porcie w Szczecinie, przyjrzeć się pracom związanym z budową głębi dokowej nowego doku pływającego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” i obejrzeć od strony wody nowy dok pływający Net Marine.

O efektach pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości technicznej 12,5 m mówił dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Wojciech Zdanowicz. O perspektywach związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej między innymi w kontekście zakupu terenów dawnej fabryki ST3 Offshore przez Vestas informował przedstawiciel Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, Patryk Zbroja.


– Na terenie byłej fabryki ST3 Offshore powstanie montownia elementów dla morskiej energetyki wiatrowej. To będzie tylko montownia, to znaczy, że komponenty będą przypływały do Szczecina i tutaj będą montowane – mówił Patryk Zbroja.


Zatrudnienie na terenie montowni elementów turbin wiatrowych może znaleźć około 600-700 pracowników. Vestas planuje budowę fabryki elementów morskich wież wiatrowych w szczecińskiej dzielnicy Skolwin, być może zdecyduje się także na dzierżawę terenów na terenie Ostrowa Grabowskiego w szczecińskim porcie.
O budowie doku pływającego dla Net Marine opowiadał szef projektu, Andrzej Nowaczyk.


– Dok ochrzciliśmy zaledwie kilka dni temu, jest to więc zupełnie nowa konstrukcja. Dok ma 123 metry długości, 30,5 m szerokości i będzie mógł podnosić statki o masie 5000 ton. Dobiegają końca prace przy głębi dokowej, pierwszy statek planujemy podnieść na przełomie października i listopada – powiedział Andrzej Nowaczyk.

O perspektywach szkolnictwa morskiego mówił dr inż. kpt. ż.w.  Arkadiusz Tomczak, prorektor ds. morskich szczecińskiej Politechniki Morskiej.


– W ubiegłym roku rozpoczęliśmy projekt budowy dużego kompleksu ratownictwa morskiego w Szczecinie. W ramach tego projektu powstanie między innymi nowoczesne nabrzeże ze stanowiskami dla łodzi i skuterów ratowniczych. Chcielibyśmy, aby w tym ośrodku mogli szkolić się przede wszystkim pracownicy sektora offshore, ale nie tylko. Na terenie Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej stoi już wieża wiatraka z gondolą. Trwają prace związane z uruchomieniem gondoli, która będzie napędzana nie siłą wiatru, ale silnikiem elektrycznym. Będzie to doskonały obiekt do szkolenia naszych studentów – mówił Arkadiusz Tomczak.


Na temat obecnej działalności i planów rozwojowych działającego na Łasztowni Centrum Logistycznego „Gryf” mówił Sławomir Machowicz.

– Chcielibyśmy, aby położona w centrum miasta Łasztownia, wobec której pojawiają się różne koncepcje i plany zagospodarowania, nie przestała być morska i abyśmy mogli nadal przeładowywać w tym miejscu towary takie jak nawozy, zboże czy ryby – mówił Sławomir Machowicz.


– Z pokładu statku doskonale widać, jak dużo dzieje się w zachodniopomorskiej gospodarce morskiej, jak wiele zostało zrobione, a będzie z pewnością jeszcze więcej. Przyszłość dla zachodniopomorskiej gospodarki morskiej rysuje się optymistycznie – powiedział, podsumowując rejs, Cezary Sylwestrzak, przewodniczący Rady Zachodniopomorskiego Oddziału Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.

źródło/ fot. Infomare

Zobacz podobne

Port Gdańsk włączył się do akcji „Czysta Plaża – Czyste Stogi”

KM

Międzynarodowa pozycja Polski rośnie, gdy silniejsze jest polskie wojsko

BS

Zełenski: Turcja zabroniła rosyjskim okrętom wpływania na Morze Czarne

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie