Skip to main content

ST3 Offshore. Na początek nowy plan funkcjonowania i gwarancja zatrudnienia.

ST3 Offshore

(fot. ST3 Offshore)

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło dziś projekt dalszego funkcjonowania szczecińskiej fabryki ST3 Offshore. Plan ma wejść w życie po ogłoszeniu upadłości firmy. Minister Marek Gróbarczyk  spotkał się także z przedstawicielami pracowników ST3 Offshore. Prezesi MSR Gryfia i Stoczni Szczecińskiej zapewnili, że każdy znajdzie pracę w tych zakładach.

Pracownicy ST3 nie otrzymali wynagrodzeń za styczeń. Fabryka, która miała produkować podstawy do morskich elektrowni wiatrowych powstała w 2013 roku. Już na pierwszym kontrakcie zrobiła gigantyczne straty. Podczas konferencji poza gwarancją zatrudnienia dla Załogi wskazano, że ST3 ma budować i złomować statki m.in. w ramach tzw. zielonej stoczni.

Jak stwierdził dziś Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk - Ten zakład nie miał szans funkcjonować na rynkowych zasadach, błąd popełniono gdy wzięto na jego budowę środki z Unii Europejskiej, gwarantując zatrudnienie pół tysiąca ludzi. 

- ST3 ma dla nas ogromne znaczenie gospodarcze, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy - dodał minister. Projekt zakłada dalsze funkcjonowanie ST3 w oparciu o przemysł okrętowy.

Propozycja ministerstwa zakłada wpisanie się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym - powiedział Maciej Styczyński z Minsterstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Chodzi w niej o wykorzystanie potencjału trzech podmiotów: ST3 Offshore, Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia oraz Zakładu Recyklingu Statków Szczecin, czyli tzw. zielonej stoczni.

- Zakładamy, że finansowanie będzie oparte na instytucji takiej jak Fundusz Rozwoju Spółek. Plan dalszego funkcjonowania ST3 ma również m.in. wspierać Agencja Rozwoju Przemysłu - stwierdził Maciej Styczyński. Jego dalsza realizacja uzależniona jest od zgody sądu. 

Firma złożyła wniosek o upadłość, który leży w sądzie i czeka na powołanie syndyka - mówi Cezary Krasodomski, prezes ST3 Offshore - W przeciągu kilku tygodni spodziewamy się postępowania upadłościowego, co nam pozwoli na sanację firmy.

 

DS

 

(Foto: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)