Polski Portal Morski
Aktualności Inne

PZŻ. Egzaminy na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej odblokowane

Polski Związek Żeglarski informuje, że od dnia 1 maja 2021 roku można prowadzić egzaminy na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej. Zapisy takie znalazły się w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 814). Znajdziemy je w §1 ust. 5 lit. b oraz § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia. 

Oznacza to, że podmioty, które zgodnie z § 19 ust. 5 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej (Dz.U. z 2013 r., poz. 460) zgłosili wcześniej egzaminy na dzień 1 maja, mogą te egzaminy w tym dniu już przeprowadzić. Pozostałe podmioty mogą przeprowadzić egzaminy w kolejnych zgłoszonych dniach lub zgłaszać już terminy planowanych w najbliższym czasie egzaminów. Trzeba jednocześnie pamiętać o zachowaniu okresu na zgłoszenie egzaminu – co najmniej 7 dni przed planowanym dniem egzaminu. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu apeluje też o wpisywanie w protokołach z egzaminów miejsc, w których dany egzamin miał miejsce (zarówno miejsce odbycia części teoretycznej jak i praktycznej egzaminu).

– W ostatnich tygodniach byliśmy w ciągłym kontakcie z ministerstwem. Poza rozmowami przedkładaliśmy pismne propozycje rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia egzaminów, jak i treningów na świeżym powietrzu, z uzwględnieniem zasad bezpieczeństwa w pandemicznej rzeczywistości. Po raz kolejny po stronie rządowej znaleźliśmy zrozumienie, czego efektem są kolejne decyzje umożliwiające funkcjonowanie żeglarskiej społeczności. Jest to kolejny dowód na to, że dialog oparty o merytoryczne argumenty zawsze przynosi efekty,  nie narażając Związku i środowiska na spory prawne, a także finansowe i zdrowotne konsekwencje. Możemy trenować, rywalizować w regatach, możemy się szkolić i egzaminować. Pamiętajmy jednak o procedurach i zasadach sanitarnych, dbajmy o bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ.  

Link do rozporządzenia: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000814/O/D20210814.pdf

Źródło PZŻ

Zobacz podobne

Świnoujście. Postęp prac przy montażu maszyny TBM

AB

Szczecin: naukowcy ZUT wydrukowali respirator w technologii 3D

Autor

Port Gdynia w czołówce na Bałtyku

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie