Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Okręt i dwa śmigłowce zaangażowane w poszukiwania żołnierza na Bałtyku. To nurek GROM

Kolejny dzień poszukiwań żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. – Wojsko nie przerwało akcji poszukiwawczej i nie przerwie do czasu odnalezienia żołnierza – zapowiedział rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.

W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar. 

Jak przekazał ppłk Mariusz Łapeta poszukiwania prowadzone są na obszarze o promieniu około dwóch mil morskich. Jednostki biorące udział w akcji poszukiwawczej to śmigłowce PZL W-3 Sokół z Marynarki Wojennej  i S-70i Black Hawk, który jest wykorzystywany przez jednostkę GROM oraz okręt ORP Albatros. W działaniach jest wykorzystywany również sonar. 

Zaginięcie podczas ćwiczeń

Do zaginięcie nurka doszło w środę ok. godz. 13 w okolicach wyjścia z gdańskiego portu na wysokości plaży Westerplatte, gdzie od rana odbywały się ćwiczenia nurków wojskowych.

– Ćwiczenia były prowadzone ok. 800 metrów od jednostki – doprecyzował ppłk Łapeta. Żołnierze GROM-u stacjonują na półwyspie Westerplatte w Jednostce Wojskowej 2305.

Jednostki wojskowe i cywilne

W środę w akcję poszukiwawczą zaangażowane były również jednostki cywilne: WOPR i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. 

Rzecznik tej jednostki Rafał Goeck powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do wczorajszego wieczora nie udało się odnaleźć zaginionego.

źródło: polskieradio24.pl / Foto: OBR CTM S.A./Artur Rożek

Zobacz podobne

Anna Moskwa: w 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

KM

 Przywrócono żeglugę przez Bosfor po odholowaniu statku z ukraińskim zbożem

BS

ORP Wilja. Zapracowany okręt transportowo-szkolny

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie