Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Premier: obszary, w których najprawdopodobniej różnimy się z Niemcami to kwestia Nord Stream II

Gazociąg ten zapewni dodatkowe narzędzia do szantażowania Ukrainy i Polski – podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wideokonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu.

Premier mówiąc o kwestii bezpieczeństwa, które jest bardzo ważne dla wszystkich biznesów zauważył, że „przyszłość Europy zależy nie tylko od tego, jak piękne wizje będziemy prezentować Europejczykom, i jak szybko będziemy w stanie dopasowywać się formułując nowe programy, ale ważna jest tutaj nasza polityczna odpowiedź na wydarzenia, do których dochodzi obecnie”.

„I takie wydarzenia mają miejsce za naszą wschodnią granicą, a które państwo bardzo dobrze znacie, bo też tam prowadzicie biznes. Również my chcielibyśmy prowadzić biznes zarówno z Rosją, jak i z Białorusią w sposób pokojowy, ale do tanga trzeba dwojga, dlatego też obie strony muszą być odpowiedzialne. Ale musimy być jednocześnie wyczuleni na zagrożenia, które dochodzą do nas z tych kierunków” – podkreślił Morawiecki.

Dlatego też – jak dodał – „bardzo cieszymy się, że możemy bardzo blisko współpracować z Niemcami i z Francją na poziomie Rady Europy, jeżeli chodzi właśnie o zagrożenia bezpieczeństwa, które dostrzegamy”. „I obszary, w których się najprawdopodobniej różnimy, to kwestia Nord Stream II. Ja uważam, że Nord Stream II zapewni dodatkowe narzędzia do szantażowania Ukrainy i Polski, a te narzędzia zostaną przekazane w ręce prezydenta Rosji Władimira Putina” – zaznaczył premier.

Ale – jak podkreślił – „Niemcy mają inne priorytety”. „Dlatego chciałbym również o tym wspomnieć w kontekście naszej dzisiejszej dyskusji, ponieważ uważam, że powinniśmy na ten temat jeszcze rozmawiać” – powiedział szef polskiego rządu.

Morawiecki mówił też, że u podstawy naszego programu są zmiany systemu podatkowego. „W tym ułatwienia podatkowe dla wielu firm, niższy CIT, tak zwany estoński CIT, zerowy PIT w przypadku niektórych firm, ale też pewne ułatwienia dla firm innowacyjnych, jak również ułatwiony system podatkowy” – zaznaczył Morawiecki.

Według niego, „poziom podatkowy dla pewnych części procesów realizowanych przez te firmy, gdzie wartość dodana jest generowana w Polsce jest na poziomie 5 procent”. „Czyli jest to jeden z najniższych takich poziomów w Europie, o ile nie na całym świecie” – podkreślił premier.

Morawiecki wskazał również, że jednym z najważniejszych elementów naszego „cudu gospodarczego” ostatnich pięciu lat była naprawa systemu finansowego.

„Nasza luka VAT-owska była jedną z największych spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej pięć do siedmiu lat temu. W związku z tym przyjęliśmy najbardziej innowacyjne narzędzia z ramienia Ministerstwa Finansów przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji i w ten sposób przeszkoliliśmy naszych urzędników odpowiedzialnych za system podatkowy w taki sposób, że w ciągu zaledwie dwóch lat staliśmy się jednym z tych krajów, który ma jedną z najmniejszych luk VAT-owskich” – powiedział Mateusz Morawiecki.

źródło : pap, fot. TVP info

Zobacz podobne

Polska Liga Żeglarska: 14 szczęśliwców, 4 pechowców

BS

„Samarytanka” już w muzeum

KM

NAJWAŻNIEJSZE POSTANOWIENIA 108. SESJI KOMITETU PRAWNEGO

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie