Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Zakończenie jubileuszowej edycji Baltops-50

Do macierzystego Portu Wojennego Gdynia powróciła dziś (19 czerwca br.) korweta patrolowa ORP Ślązak. Okręt brał udział w największych na Bałtyku manewrach morskich pk. BALTOPS, których celem było przećwiczenie procedur reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.

Wraz z trałowcami OORP Wigry i Drużno (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) i trzema śmigłowcami zwalczania okrętów podwodnych: dwa Mi-14PŁ i SH-2G Kaman (Brygada Lotnictwa MW), korweta patrolowa ORP Ślązak wykonywała zadania związane głównie z bezpieczeństwem morskich szlaków komunikacyjnych m. in. monitoring żeglugi, osłonę transportu morskiego i wykrywanie wszelkich naruszeń postanowień międzynarodowych.

W tegorocznych manewrach BALTOPS wzięły udział siły okrętowe, lotnictwo morskie oraz jednostki operujące na lądzie z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W składzie komponentu morskiego operowały dwa zespoły okrętów NATO (Zespół Fregat i Niszczycieli NATO – SNMG1 i Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 – SNMCMG1) oraz zespół okrętów przeciwminowych państw bałtyckich BALTRON.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Tekst: Sekcja Prasowa 3.FO
Zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch, bsmt Michał Pietrzak

Zobacz podobne

58 lat temu zatonął lugrotrawler „Mazurek”.

BS

Zlot żeglarzy na szczecińskiej Łasztowni czyli Wagner Sailing Rally Polska 2021

BS

Polska Marynarka Wojenna podczas II wojny światowej. Dyskusja online

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie