Ułożymy prawie 1200-metrowy odcinek gazociągu pod rzeką Wisłą przy wykorzystaniu metody przewiertu horyzontalnego wiercenia kierunkowego (HDD). Rozpoczynający się przewiert to jedno z największych wyzwań podczas realizacji gazociągu Rembelszczyzna-Mory.
Wiercenie otworu, w którym ma zostać położony gazociąg, rozpoczęło się w gminie Łomianki, a zakończyło w gminie Jabłonna. Po jego wykonaniu pod dno rzeki Wisły zostanie wciągnięty ok. 1200-metrowy gazociąg o średnicy DN700. Jego maksymalne zagłębienie wyniesie około 43 metry.
– Realizacja przewiertu w technologii HDD pozwala na szybkie przekroczenie przeszkód terenowych, w tym przypadku rzeki Wisły. Złożoność przedsięwzięcia wynika z jego długości, głębokości posadowienia i trudnych warunków gruntowych – powiedział Kierownik Projektu Gracjan Wyszyński.
Przewiert HDD pod rzeką Wisłą jest częścią prac związanych z realizacją gazociągu Rembelszczyzna-Mory. Dzięki budowie nowej infrastruktury, o długości około 28,5 km, przebiegającej od Tłoczni w Rembelszczyźnie w gminie Nieporęt do miejscowości Mory w gminie Ożarów Mazowiecki, zwiększy się dostęp do gazu ziemnego zarówno dla odbiorców przemysłowych, jak i dystrybucyjnych. Ma to ogromne znaczenie z uwagi na rosnące potrzeby komunalno-bytowe mieszkańców Aglomeracji Warszawskiej.
Na etapie opracowywania dokumentacji projektowej dla gazociągu Rembelszczyzna-Mory jednym z warunków umożliwiających realizację tego przedsięwzięcia było wykonanie przebudowy wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły w Łomiankach na odcinku Buraków – Sady. GAZ-SYSTEM, na podstawie zawartego w 2022 r. porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, dofinansował 80% kosztów realizacji tej inwestycji, której całkowita wartość sięgała ponad 8 mln zł.
Realizacja obu zamierzeń inwestycyjnych – budowy gazociągu oraz remontu wału – przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz przeciwpowodziowego mieszkańców Warszawy oraz sąsiednich gmin.
źródło/fot: Gaz-System