Polski Portal Morski
Aktualności

„Błyskawiczne powodzie miejskie” – wniosek o zwołanie KWRiST

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wystąpił o zwołanie pilnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ma to związek z występowaniem tzw. błyskawicznych powodzi miejskich, które są skutkiem nawałnic, jakie przechodzą przez Polskę w ciągu ostatnich dni.

– „Apeluję o ścisłą współpracę samorządów, Wód Polskich oraz administracji rządowej w celu jak najszybszego i najskuteczniejszego rozwiązania kwestii błyskawicznych powodzi miejskich dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Polski” – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. 

Podjęcie natychmiastowych działań zaradczych jest niezbędne dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz dla ochrony infrastruktury, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych. Pilne wprowadzenie systemowych i kompleksowych działań ograniczających skutki nawałnic jest szczególnie istotne na terenach miejskich, gdzie straty materialne na skutek zalania, jakie ponoszą zarówno mieszkańcy jak i gminy, są największe. Tym bardziej, że występowaniu zjawiska błyskawicznych powodzi miejskich sprzyja dynamiczne rozrastanie się miast, zwłaszcza budowa nowych osiedli mieszkaniowych bez uwzględnienia zasad gospodarki wodnej na danym terenie.

Propozycja rządu w zakresie podjęcia koniecznych rozwiązań została ujęta w ramach projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, który jest obecnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. Dotyczy ona przede wszystkim planowania przestrzennego, zmniejszenia powierzchni betonowych (nieprzepuszczalnych) w centrach miast oraz tworzenia lokalnych rezerwuarów retencyjnych gromadzących wody opadowe.

Jednocześnie jednostki regionalne Wód Polskich nieustannie monitorują sytuację na podległych terenach. Pozostają w gotowości, aby przekazać wytyczne dotyczące odprowadzania wód opadowych do potoków i rzek, tak aby jak najskuteczniej chronić mieszkańców i infrastrukturę miejską, a jednocześnie zwiększyć retencję.

Za odprowadzanie wód opadowych oraz i gospodarkę wodno-kanalizacyjną na terenach miast odpowiadają prezydenci oraz burmistrzowie, dlatego kluczowa jest współpraca pomiędzy wszystkimi jednostkami administracji.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury fot. TVP Szczecin

Zobacz podobne

Prezydent o otwarciu Baltic Pipe: To jeden z najważniejszych dni od 1989 r.

BS

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

BS

Kolejny kawałek Bałtyku pod farmy wiatrowe dla PGE

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie