Polski Portal Morski
Aktualności

Warszawa/ Uroczysty rejs po Wiśle w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego uczczą wielbiciele Wisły podczas uroczystego rejsu „Wisła, godzina W 1944-2021”. Organizatorzy z fundacji Rok Rzeki Wisły spodziewają się nawet 80 uczestników.

Tradycyjnie, już po raz ósmy, miłośnicy rzeki spotkają się podczas wspólnego uroczystego rejsu „Wisła, godzina W”. Jak informują organizatorzy „wiele jednostek dołączy do gali płynąc Wisłą przez kilka dni z innych miejscowości”.

W czwartek z Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza wyruszyło 14 tradycyjnych łodzi, a w sobotę wyruszy grupa z Czerwińska nad Wisłą, Modlina i okolic. Udział w rejsie weźmie też szkuta krakowska. Najważniejszą łodzią, która poprowadzi uroczysty rejs będzie nowo zwodowana nasuta toruńska. To replika gotyckiej łodzi drewnianej, zbudowana w stoczni pod Warszawą jako reprezentacyjna łódź Festiwalu Wisły. Po rejsie łódź uda się w dziewiczy rejs do portu macierzystego w Toruniu.

W wydarzeniu, jak zapowiadają organizatorzy, wezmą również udział cudzoziemcy – uczestnicy kajakowej Vistuliady, spływającej do Warszawy od źródeł Wisły oraz drużyna Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Nie zabraknie też oficjalnych jednostek pływających. Swoją obecność potwierdziły jednostki WOPR, policji rzecznej, Urzędu Żeglugi Śródlądowej, Wód Polskich, MPWiK, prywatni armatorzy warszawscy oraz prywatne łodzie rekreacyjne i turystyczne. Do akcji przyłączył się również Warszawski Transport Publiczny – uruchomi na ten czas specjalne kursy promami, które na rejs zabiorą bezpłatnie łącznie około 100 pasażerów.

„Rejs jest przeznaczony dla wszystkich i można do niego dołączyć w każdej chwili. Szlak żeglugowy nie będzie zamknięty. Zapraszamy do wspólnego świętowania” – przekazał w rozmowie z PAP Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły.

W niedzielę około godziny 15.30 jednostki zgromadzą się na wysokości Podzamcza (Bulwar Karskiego) oraz Praskiej Plaży Miejskiej (plaża przy ZOO), oczekując na sygnał komandora rejsu. Potem ruszą w kierunku bulwaru Flotylli Wiślanej. Po drodze kolejno będą mijać stołeczne przeprawy. O godzinie 16 – most Śląsko-Dąbrowski, o 16.20 – most Świętokrzyski, o 16.30 – most kolejowy i o 16.45 – most Poniatowskiego. Punktualnie o 17.00, godzinie W, jednostki staną w nurcie rzeki i oddadzą hołd minutą ciszy oraz złożą na wodach Wisły wieniec. Później ruszą za komandorem rejsu do Portu Czerniakowskiego, gdzie o 17.30 spotkają się z warszawiakami.

„Wisła, godzina W” to coroczny uroczysty rejs w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Projekt współfinansuje stołeczny ratusz.

Źródło: PAP fot: tvp.info

Zobacz podobne

PERN: rurociąg paliwowy Boronów-Trzebinia trafi do eksploatacji jeszcze w tym roku

KM

12. edycja Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024 w Sopocie

AB

Ostatni rejs ORP BIELIK

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie