Polski Portal Morski
Aktualności Historia

„Manifest Lipcowy” przeżył święto państwowe 22 Lipca

W okresie Polski Ludowej dzień 22 lipca obchodzony był jako najważniejsze polskie święto państwowe ustanowione na pamiątkę ogłoszenia w 1944 roku. Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) Dzień 22 lipca ustanowiono świętem narodowym i dniem wolnym od pracy ustawą Krajowej Rady Narodowej z dnia 22 lipca 1945 roku. Święto zostało zniesione po 45 latach, ustawą Sejmu RP z dnia 6 kwietnia 1990 r.oku.

Święto 22 lipca starano się celebrować ważnymi dla kraju wydarzeniami: 22 lipca 1946 roku w Warszawie oddano do użytku most Poniatowskiego, 22 lipca 1950 r przekazano mieszkania Warszawskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM). 22 lipca 1952 r. uchwalono Konstytucję PRL. Przyjęto m.in. nową nazwę państwa – Polska Rzeczpospolita Ludowa, zniesiono urząd prezydenta, który zastąpiono Radą Państwa. 22 lipca 1955 otwarto Stadion Dziesięciolecia w Warszawie. Rocznicowych uroczystości było oczywiście znacznie więcej i były wśród nich także wydarzenia związane z gospodarką morską.

22 lipca 1965 roku w Gdyni odsłonięto Pomnik Ludziom Morza. Ponieważ dzień 22 lipca był ustawowo wolny od pracy wodowania lub przekazania statków armatorom „dla uczczenia rocznicy Manifestu PKWN” odbywały się najczęściej dzień lub kilka dni przed 22 lipca.

Na pamiatekę tego wydarzenia nazwano statek ms. „Manifest Lipcowy”, masowiec zbudowany w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Był to pierwszy zbudowany w Polsce statek klasy panamax (dł. 218,4 m, szer. 32,3 m, zanurzenie: 12,4 m, nośność: 55 596 DWT ). Wodowanie odbyło się 1 kwietnia 1970 roku, statek wszedł do eksploatacji we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej 15 września 1970 r. Portem macierzystym jednostki był Szczecin. Był to pierwszy statek PŻM, który opłynął Przylądek Horn. Po 13 latach eksploatacji PŻM sprzedała statek, który zmienił nazwę na Lena, później pływał jako Kotronas i Despina.

W 1999 roku, po 29 latach eksploatacji jednostkę zezłomowano w Chinach. Statek, chociaż już pod inną nazwą i u zagranicznego armatora o 9 lat przeżył święto, na którego cześć nadano mu nazwę. Święto 22 lipca zniesiono w 1990 roku, a masowiec trafił na złom, dziewięć lat później, w roku 1999.

źródło Infomare Tekst: Wojciech Sobecki fot. PŻM

Zobacz podobne

Rusza rozbudowa Naftoportu z Grupy PERN. Już niedługo największe zbiornikowce pojawią się w Gdańsku

BS

PGZ Stocznia Wojenna. Postęp prac przy realizacji hal stoczniowych

AB

Święto Morza zawsze w Gdyni !

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie