Polski Portal Morski
Aktualności

Zabytkowy prom „Gryfia” może trafić do Muzeum Narodowego

Morska Stocznia Remontowa Gryfia chce oddać zabytkowy prom w depozyt Muzeum Narodowemu w Szczecinie. W ten sposób nikt nie musiałby za niego zapłacić.

Samorząd województwa nie chciał kupić promu, a stocznia nie mogła go oddać za darmo, gdyż obawiała się konsekwencji prawnych.

Prezes Gryfii Krzysztof Zaremba pokazał dziś projekt umowy z Muzeum Narodowym i czeka na odpowiedź.

– Wszystkie koszty i obciążenia z tytułu dalszej eksploatacji tego zabytku, przechodzą na dzierżawiącego, czyli na zarząd województwa, a dokładniej na Muzeum Narodowe. Jak mniemam, przy partycypacji prezydenta miasta Szczecina. Także wzywam panowie Geblewicz i Krzystek, przekazujemy wam w depozyt na 30 lat prom. Piłka po waszej stronie – mówi Zaremba.

Prom „Gryfia” pokazano dziennikarzom. Dyrektor Gryfii Artur Trzeciakowski powiedział, że nadal stocznia będzie właścicielem statku.

– Żeby nie było żadnych wątpliwości, Gryfia w tej chwili nie pozbywa się majątku, daje go w depozyt na 30 lat, z możliwością przedłużenia tej umowy. Istotne jest to, że od razu wyrażamy zgodę na wszelkiego typu przeróbki, które byłyby niezbędne do ekspozycji tego muzealnego w tym momencie eksponatu – mówi Trzeciakowski.

Batalia o to kto ma zagospodarować zabytkowy prom „Gryfia”, toczy się już kilka lat. Statek jest z 1887 roku. Został wpisany do rejestru zabytków.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: Wikipedia

Zobacz podobne

Ukraina/ Operator gazociągów: od 6 marca będziemy w stanie importować gaz z Polski

BS

Pierwsze wodowanie w stoczni Karstensen w Gdańsku

KM

PERN: zwiększone pojemności magazynowe

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie