Polski Portal Morski
Aktualności

Rafineria Gdańska będzie w bazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie

Rafineria Gdańska i Unimot z dniem 1 stycznia 2023 roku znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie. Tak wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów. Dokument został już podpisany przez Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, lista tych podmiotów została wydłużona z 13 do 15 pozycji. Dopisano do niej Rafinerię Gdańską oraz firmę Unimot.

W ramach środków zaradczych przy przejmowaniu Lotosu przez PKN Orlen, ten ostatni koncern sprzedał 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej firmie Saudi Aramco. Z kolei Unimot kupił aktywa logistyczne, w tym bazy paliw Lotosu.

W wykazie podmiotów podlegających ochronie były już wcześniej: Azoty, Emitel, HAWE, innogy, KGHM, Orange, PKN Orlen, PKP Energetyka, Polkomtel, SGT EuRoPol Gaz, Tauron PE, TK Telekom i Telesystem-Mesko.

Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Ustawa określa zasady i tryb kontroli niektórych inwestycji polegających na nabywaniu udziałów albo akcji, praw itp., skutkujących nabyciem lub osiągnięciem istotnego uczestnictwa albo dominacji nad spółką będącą podmiotem podlegającym ochronie.

Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania. Odpowiedni organ musi wyrazić zgodę na transakcję. Spośród podmiotów w wykazie organem kontrolnym dla Telesystemu-Mesko jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a w przypadku pozostałych spółek na liście – Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Źródło: PAP Fot.: LOTOS

Zobacz podobne

Orlen zapowiada przyśpieszenie. Jednym z obszarów Morska Energetyka Wiatrowa

PL

Kilkanaście rosyjskich jachtów skonfiskowanych w Holandii

BS

Straż Graniczna z nowym, nowoczesnym patrolowcem. Otrzymał imię wybitnego generała

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie