Polski Portal Morski
Aktualności

Polska może zwiększyć eksport gazu na Ukrainę do 3 mld m3

Polska, która ma szanse stać się hubem energetycznym i gazowym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej, będzie konsekwentnie wspierać Ukrainę w utrzymywaniu, a następnie powojennej odbudowie infrastruktury krytycznej – to główne przesłanie konferencji E23: PL for UA.

W spotkaniu na Stadionie Narodowym w Warszawie (miejscu symbolicznym, gdyż wybudowanym przy okazji organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę piłkarskich Mistrzostw Europy) udział wzięli przedstawiciele największych spółek z obu państw odpowiedzialnych za pozyskiwanie i przesyłanie gazu ziemnego, ropy, energii elektrycznej oraz jądrowej.

Konferencja, zorganizowana pod patronatem prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, służyła skoordynowaniu działań wiodących operatorów Polski i Ukrainy. Ich cel jest oczywisty – wzmocnienie bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej całego naszego regionu.

„Podejmowane od lat wysiłki i inwestycje, takie jak Terminal LNG w Świnoujściu czy gazociąg Baltic Pipe, doprowadziły do sytuacji, w której Polska jest dziś wreszcie całkowicie uniezależniona od surowców sprzedawanych przez Kreml. Co więcej, poprzez ścisłą współpracę z naszymi sąsiadami, w tym Ukrainą, dajemy całemu regionowi szansę na wyrwanie się z tego rosyjskiego miru” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na konieczność ostatecznego zerwania relacji handlowych z Moskwą, również w obszarze energetyki, wskazywał także Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w RP. Dyplomata przypomniał także, że rosyjski najeźdźca nieustannie dewastuje infrastrukturę krytyczną jego ojczyzny, a utrzymanie możliwie stabilnych dostaw ciepła czy elektryczności dla jej mieszkańców jest możliwe m.in. dzięki dostawom niezbędnego sprzętu oraz technologii od polskich spółek energetycznych.

Z kolei Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odniosła się do możliwości wielopłaszczyznowej współpracy między Polską a Ukrainą w dziedzinie energetyki.

„Nasz kraj jest stawiany w całej Europie za wzór w takich obszarach jak rozwój folowoltaiki czy zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza – z kolei Ukraina posiada olbrzymie doświadczenie chociażby w sektorze energetyki atomowej. Lista wspólnych projektów, inicjatyw oraz inwestycji, którą opracowaliśmy ze stroną ukraińską jeszcze przed wybuchem wojny, nadal pozostaje aktualna” – deklarowała minister.

Jednym z głównych tematów konferencji E23: PL for UA, były polsko-ukraińskie działania mające na celu dalsze wzmacnianie zintegrowanego rynku gazu ziemnego oraz dekarbonizację infrastruktury przesyłowej zarządzanej przez GAZ-SYSTEM i GTSOU (ukraińskiego operatora gazowego).

„Natychmiast po zatrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu przez teren Ukrainy podjęliśmy działania związane z uruchomieniem ciągłego przesyłu gazu w jej kierunku i do teraz zapewniamy przepustowość w zależności od potrzeb oraz możliwości naszego systemu przesyłowego” – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu GAZ-SYSTEM.

Przypomniał, że obecnie dostawy gazu z Polski na Ukrainę sięgają około 1,5 mld m3. W drugiej połowie tego roku wartość ta może zostać podwojona. Zdaniem Marcina Chludzińskiego, będzie to miało kluczowe znaczenie dla odbudowy ukraińskiego potencjału przemysłowego.

GAZ-SYSTEM jest strategicznym podmiotem w polskiej gospodarce, odpowiadającym za transport gazu ziemnego i zarządzającym najważniejszymi gazociągami oraz obiektami gazowymi w Polsce. Spółka zaangażowana jest również w budowę połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją oraz projektowanie gazociągów lądowych, które połączą planowany terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej z krajowym systemem przesyłowym, zapewniając stabilne dostawy surowca również na rynki zagraniczne.

„Współdziałamy z Ukrainą na poziomie operatorskim, zapewniając płynność i niezakłócony przesył gazu zgodnie z rynkowymi regulacjami. Z kolei na poziomie strategicznym planujemy rozwój infrastruktury przesyłowej oraz wzmocnienie wzajemnych połączeń pomiędzy polskim i ukraińskim rynkiem gazu, a także współpracę w obszarze nowych możliwości przesyłu paliw przyszłości, takich jak wodór czy biometan” – zaznaczył prezes GAZ-SYSTEM.

Marcin Chludziński dodał, że omawiane podczas konferencji E23: PL for UA inwestycje i projekty gazowe wpisują się w europejską politykę klimatyczną oraz realizują jeden z nadrzędnych celów wspólnoty, jakim jest zacieśnianie więzów pomiędzy poszczególnymi krajami i regionami kontynentu.

Organizatorami wydarzenia były główne spółki energetyczne z Polski i Ukrainy m.in. GAZ-SYSTEM S.A., PSE S.A., PERN S.A. i PEJ. Sp. z o.o.

źródło PAP/fot.Gaz-System

Zobacz podobne

Banki finansują polski przemysł stoczniowy

KM

Stocznia CRIST S.A. laureatem konkursu Eksporter Roku do Francji

BS

Nie żyje żeglarz Felix Sienra. Legendarny olimpijczyk miał 107 lat

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie