Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Prezydent w Morskim Oddziale SG przy granicy z obwodem kaliningradzkim

Prezydent Andrzej Duda odwiedził we wtorek Bazę Jednostek Pływających Straży Granicznej, której funkcjonariusze chronią granicę morską w pobliżu obwodu kaliningradzkiego – poinformowała kancelaria prezydenta.

„Prezydent RP Andrzej Duda złożył roboczą wizytę w Bazie Jednostek Pływających Straży Granicznej w Starej Pasłęce (woj. warmińsko-mazurskie). Podczas odprawy z udziałem kierownictwa Straży Granicznej Prezydentowi przedstawione zostały informacje o realizowanych przez jednostkę zadaniach w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich oraz ochrony morskiej granicy państwowej z Federacją Rosyjską na odcinku kaliningradzkim” – przekazała KPRP. Prezydent omawiał z funkcjonariuszami także obecne działania SG na terenie państwa oraz w ramach operacji zagranicznych.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podkreślił na Twitterze, że wizyta na granicy z obwodem kalinigradzkim „jest wyrazem poparcia i szacunku Prezydenta dla pracy Straży Granicznej w szczególności po rosyjskiej prowokacji lotniczej w Rumunii”.

W sobotę ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o niebezpiecznym zdarzeniu, do którego doszło w piątek nad Morzem Czarnym z udziałem samolotu SG uczestniczącego w misji unijnej agencji granicznej Frontex. Do turbośmigłowego samolotu patrolowego Let L-410 Turbolet Straży Granicznej kilkakrotnie zbliżył się rosyjski myśliwiec Su-35, wykonując agresywne i niebezpieczne manewry. Z powodu wywołanych przez niego turbulencji i trudności w opanowaniu lotu polski samolot utracił wysokość. Frontex i polska SG potwierdziły te informacje. Po incydencie patrole polskiego samolotu zostały zawieszone do odwołania. Inne patrole morskie działają zgodnie z harmonogramem.

Źródło/ PAP/ Fot. Marek Borawski/ KPRP

Zobacz podobne

Pomorskie: We wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

KM

Prezydent Duda decyzja USA, w tym zmiana stanowiska prezydenta ws. Nord Stream 2 była zaskakująca

MZ

O współpracy transportowej Polski i Mołdawii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie