Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Dawny okręt podwodny ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

To bez wątpienia od miesięcy najbardziej wyczekiwana wiadomość. Okręt podwodny – dawny ORP Sokół typu Kobben – przenosi się do Muzeum Marynarki Wojennej! Przed nami skomplikowana operacja transportu okrętu z PGZ Stoczni Wojennej, gdzie dotąd prowadzono podstawowe, wielkoskalowe prace przystosowujące okręt do nowej funkcji okrętu – muzeum. Transport podzielony jest na dwa główne etapy – wodny i lądowy. Okręt wraz z „wyposażeniem transportowym” będzie ważył ok. 360 ton, długość wynosi ok. 47,4 m, szerokość maks. 4,60 m (ale tymczasowa rama transportowa ma ok. 8 m).

PLANOWANY HARMONOGRAM
• 16.11. czwartek – ok. godz. 9.00 ORP Błyskawica odholowana zostanie zwalniając miejsce przy Nabrzeżu Pomorskim i skieruje się na czas operacji transportu do Portu Wojennego na Oksywiu
• 17.11. piątek – na terenie PGZ Stoczni Wojennej w godz. rannych rozpocznie się przemieszczenie „Sokoła” na specjalny ponton TRD-Voyager (60×20 m) umieszczony na podnośniku Synchrolift; po zakończeniu załadunku ponton z zamocowanym „Sokołem” przeholowany zostanie do nabrzeża technicznego (na terenie gdyńskiego portu) gdzie okręt przygotowany zostanie do wyładunku.
• 19-20.11. niedziela/poniedziałek – w zależności od warunków – przejście pontonu z „Sokołem” do Nabrzeża Pomorskiego
• 20-22.11. poniedziałek/wtorek – przygotowanie do przemieszczenia okrętu z pontonu na podstawione na nabrzeżu samojezdne wieloosiowe platformy transportowe SPMT
• 22-23.11. wtorek/środa – transport drogowy okrętu na platformach SPMT zakończony dojazdem do niecki ekspozycyjnej; przygotowanie okrętu do operacji przesuwania na miejsce docelowe.
• 24.11. czwartek – posadowienie „Sokoła” w niecce ekspozycyjnej

Powyższy harmonogram może ulec pewnym zmianom, gdyż na przebieg skomplikowanej operacji wpływa splot szeregu czynników technicznych, organizacyjnych, i co niezwykle ważne, uzależniony jest od warunków pogodowych. Operację transportową realizują wyłonione w przetargu firmy – TREND Projekt Sp. z .o.o i Poleko Budownictwo Sp. z o.o. Wielkiego wsparcia udziela 3. Flotylla Okretów MW RP.
• Muzeum Marynarki Wojennej przejęło okręt w lipcu 2020 r. Od tego czasu trwały prace w PGZ Stoczni Wojennej – oczyszczenie i zakonserwowanie kadłuba, wycięcie wejścia i wyjścia dla zwiedzających, pomalowanie kadłuba. We wnętrzu nastąpił demontaż jednego z silników, który trafił już na Ekspozycję Plenerową w Muzeum. Zakończyły się liczne prace adaptacyjne, a na zewnątrz do kadłuba przyspawano podstawy.
• Obecnie kończone są prace przygotowawcze na terenie MMW (wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego) specjalnej betonowej niecki, w której okręt będzie eksponowany.
• Po zakończeniu tej niezwykle skomplikowanej operacji planujemy zorganizowanie konferencji prasowej przy okręcie, podczas której otrzymają Państwo więcej szczegółowych informacji.
• Przez kolejne miesiące planowane są prace przygotowujące obiekt do funkcji muzealnej, aby już w sezonie letnim gotowy był do przyjęcia gości.

Źródło/fot.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

Sweco inżynierem kontraktu budowy części hydrotechnicznej terminalu instalacyjnego w porcie Świnoujście

KM

PGNiG już odebrało więcej ładunków LNG niż przez cały 2021 rok

KM

Podsumowanie 2023 roku w Polskiej Grupie Zbrojeniowej

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie