Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Statek ZUT oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych i przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nad prototypem jednostki pracowali przez ponad 2 lata.

Współpraca badaczy Wydziału Techniki Morskiej i Transportu ZUT z firmą ALUMARE sp. z o.o. rozpoczęła się w 2021 roku. Zespołem kierował prof. Maciej Taczała, dziekan WTMiT. Po ponad dwóch latach prac, we wrześniu ubiegłego roku, jednostkę postawiono na wodzie do testów stateczności.

Powstały prototyp przeznaczony jest do zbierania i usuwania pływających odpadów w portach, marinach, drogach wodnych i innych wodach zamkniętych. Jednostka może zebrać 2 tony zanieczyszczeń płynnych lub 800 kg stałych. Napędzana jest elektrycznie, osiąga prędkość kilku węzłów. Mechanizm podnoszenia odpadów z powierzchni (lub tuż spod niej) działa podobnie do koparki – oparty jest na siłownikach. Statek wyposażony jest w mechanizm do zbierania odpadów, ale też ich przechowywania i usuwania z pokładu do obszaru składowania – na lądzie lub np. statku czy barce.

Kadłub stworzono w konfiguracji katamarana, czyli pary pontonów połączonych platformą, z napędem elektrycznym. Konstrukcję kadłuba i nadbudówki wykonano z aluminium. Prototyp jest własnością firmy ALUMARE, która zdecyduje teraz o jego dalszym przeznaczeniu.

Emilia Kujawa, źródło: ZUT Fot.: Maciej Taczała

Zobacz podobne

Port Police z gazoportem w nowej fazie rozwoju!

KM

Postęp prac przy budowie nowego nabrzeża dla Terminalu LNG w Świnoujściu

BS

Kanał Żeglugowy na Zalew Wiślany: jest nowa pogłębiarka

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie