Polski Portal Morski
Aktualności Bez kategorii Bezpieczeństwo Inne

Najstarsza latarnia morska nad Bałtykiem otrzyma radar obrony powietrznej

Przy najstarszej latarni morskiej nad Bałtykiem, mieszczącej się na wyspie Hiiumaa w zachodniej Estonii, zamontowany zostanie radar obrony powietrznej – poinformowała w niedzielę telewizja ERR.

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych i Siły Obronne Estonii przedstawiły plan budowy radaru obserwacji powietrznej na wyspie Hiiumaa. Nie ujawniono jednak kosztów jego budowy, gdyż nie ogłoszono jeszcze przetargu na realizację projektu.

Budowa może potrwać około 12 miesięcy i ma się rozpocząć pod koniec 2024 roku.

„Zmieniająca się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa wymaga od nas jeszcze lepszego widzenia, jeszcze lepszego poznania tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu, abyśmy mogli jak najszybciej reagować na zagrożenia” – powiedział Kaupo Kaasik, koordynator projektów infrastrukturalnych w Centrum Inwestycji Obronnych.

Latarnia morska Kopu to trzecia najstarsza działająca latarnia morska na świecie i pierwsza tego typu nad Morzem Bałtyckim. Po raz pierwszy ogień rozpalono tam w 1531 roku. Kopu to także najwyższy punkt w zachodniej Estonii, znajdujący się 68 metrów nad poziomem morza.

Z Tallina Jakub Bawołek

Źródło PAP fot. MasDom Wikipedia

Zobacz podobne

PGE i Orsted wystąpiły o zgodę na utworzenie joint-ventures

KD

Nietypowy wycieczkowiec w Porcie Gdańsk

BS

„Tajemnice” erupcji wulkanu Santorini – nowe ustalenia naukowców

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie