Do Gdyni okręt hydrograficzny ORP „Kopernik” wrócił po trwającej 125 dni wyprawie polarnej na wody Antarktyki, podczas której dostarczył m.in. zaopatrzenie dla polskiej stacji im. Henryka Arctowskiego.
Wyprawa rozpoczęła się 1 grudnia 1979 roku – 17 grudnia okręt przekroczył równik. W wyprawie uczestniczyli pracownicy naukowi z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Geofizyki Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa i z Przedsiębiorstwa „Geofizyka Morska i Lądowa” z Torunia. Z ekip zagranicznych dołączyli naukowcy z Argentyny. Dowódca „Kopernika”, kmdr Franciszek Wróbel w ekspedycji występował również jako z-ca kierownika Wyprawy Geofizycznej ds. morskich.
31 grudnia 1979 ORP „Kopernik” osiągnął stację im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, dokąd przekazał zaopatrzenie. Wykonano prace sejsmiczne dna morskiego w rejonie: Wyspy Króla Jerzego i w Cieśninie Bransfielda, w rejonie Szetlandów Południowych, w cieśninie Drake’a, okolicach Półwyspu Antarktycznego, w Cieśninie Gerlacha oraz w rejonie Archipelagu Palmera. Głównie były to badania skorupy ziemskiej i górnego płaszcza Ziemi. Podczas wyprawy ORP „Kopernik” przebył 23 157 Mm.
ORP „Kopernik” (wyporność 1540 t, dług. 73,3 m, załoga 60 osób) – okręt hydrograficzny zbudowany w 1971 r. w Stoczni Północnej w Gdańsku. Wycofany z eksploatacji 2006 r.
Kmdr Franciszek Wróbel (ur. 1933) – jako 17-latek odbył kursy Szkoły Jungów PCWM, następnie ukończył Państwową Szkołę Morską w Szczecinie, odbył m.in. 6-miesięczny rejs na „Darze Pomorza”. Na własną prośbę powołany do służby zawodowej w Marynarce Wojennej. Wiele lat odsłużył na okrętach podwodnych, w tym jako dowódca OORP „Krakowiak” i „Kondor”. Znakomity nawigator autor publikacji i podręczników. Był pierwszym dowódcą ORP „Kopernik” (1971 – 1986). Prowadził wiele wypraw badawczych m.in. na Morze Czarne, dwa rejsy na Atlantyk, dwie wyprawy na Spitsbergen z ekipą naukową PAN w ramach międzynarodowego programu badań polarnych oraz wyprawę polarną do Antarktyki. W 1976 był głównym specjalistą ekspedycji statków „Zabrze” i „Dalmor” na Wyspę Króla Jerzego, podczas której zbudowana została polska stacja antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. Ma w Antarktyce lodowiec swego imienia. Po piętnastu latach służby na ORP „Kopernik” odszedł do rezerwy.
źródło/ fot: MMW