Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Turystyka Żegluga

Przygotowania szlaków do otwarcia sezonu żeglugowego

Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku rozpoczęli znakowanie szlaków żeglugowych na Kanale Augustowskim i w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.

Prace związane z oznakowaniem szlaków żeglugowych na Mazurach rozpoczęły się 3 kwietnia. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych. Sprawdzany jest najpierw pod względem bezpieczeństwa dla żeglugi, znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku.

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wyznaczany jest szlak główny z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego-Nidy. Obok szlaku głównego ustawianych jest 5 szlaków bocznych: na jeziorze Śniardwy do Okartowa, na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka I i II i jeziora Nidzkiego, w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie), z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty i kanał Piękna Góra oraz szlak boczny z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

W tym roku Wody Polskie zakończyły wszystkie prowadzone w systemie Wielkich Jezior Mazurskich kompleksowe prace remontowe. Na wodniaków czekają zmodernizowane kanały i odnowione śluzy, które nie tylko poprawiły estetykę ale przede wszystkim bezpieczeństwo żeglugi.

Termin zakończenia oznakowania szlaków na Mazurach planowany jest 22 kwietnia.

Równolegle trwa ustawianie szlaku żeglugowego na Kanale Augustowskim. Ustawione są już boje żeglugowe na odcinku od śluzy Augustów do rzeki Klonownica. W ubiegłym roku na  całej długości drogi wodnej Kanał Augustowski wymieniono oznakowanie nawigacyjne. Nowe oznakowanie dostosowane jest do aktualnie obowiązujących norm prawnych.

W ubiegłym sezonie żeglugowym różnicę poziomów na tym malowniczym szlaku wodnym pokonało ponad 30 tysięcy jednostek pływających. Najpopularniejszą i zarazem najczęściej uczęszczaną śluzą na Kanale Augustowskim była śluza Przewięź, przez którą prześluzowało się ponad 5,5 tysiąca jednostek. Niestety na początku sezonu żeglugowego obiekt ten będzie wyłączony z ruchu jednostek pływających ze względu na trwający remont. Do ponownego użytku śluza Przewięź zostanie oddana na początku czerwca.

Sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim zostanie otwarty pod koniec kwietnia.

Natomiast z powodu podwyższonego stanu wód na Narwi oznakowanie szlaku nastąpi nieco później, niemniej jednak otwarcie sezonu żeglugowego i tu zaplanowane jest pod koniec kwietnia.

Przypominamy, że sezon żeglugowy oficjalnie uznaje się za otwarty po wydaniu przez Wody Polskie komunikatu nawigacyjnego.

Aktualne komunikaty, informujące o warunkach nawigacyjnych na drogach wodnych w administracji RZGW w Białymstoku są dostępne na stronie internetowej, pod adresem https://www.gov.pl/wody-polskie-bialystok/zegluga-srodladowa

Źródło Wody Polskie fot. Pixabay

Zobacz podobne

Torpedownia w Juracie na sprzedaż

PL

Projekt rozporządzenia ws. koncesji na kolejne projekty offshore gotowy

KM

Kanclerz Kurz o Nord Stream 2: Jest w interesie wielu krajów UE

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie