Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

„Izwiestija”: nad Zatoką Fińską pojawią się kompleksy rakietowe Bastion i Bał

Rosyjskie siły obrony wybrzeża przeprowadzą wkrótce duże ćwiczenia w obwodzie leningradzkim; jednocześnie pod Kronsztadem rozmieszczone zostaną najnowsze kompleksy rakietowe Bastion i Bał – podał we wtorek dziennik „Izwiestija”.

Dziennik nie podaje daty ćwiczeń, w których wezmą udział siły leningradzkiej bazy marynarki wojennej. Opisuje je przy tym jako część przygotowań do wrześniowych ćwiczeń Zapad 2021. „Izwiestija” przypominają w tym kontekście, że minister obrony Siergiej Szojgu oskarżył NATO o zwiększenie aktywności sił sojuszu na Morzu Bałtyckim.

„Udoskonalanie obrony na Bałtyku” trwa przez ostatnie lata; Rosja wzmacnia w tym regionie siły nadbrzeżne swojej marynarki wojennej, w tym wojska rakietowe – dodają „Izwiestija”.

Systemy Bastion i Bał trafią na wyspę Kotlin, gdzie znajduje się miasto Kronsztad. Ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow powiedział „Izwiestijom”, że pozwoli to na zamknięcie wejścia do Zatoki Fińskiej – zatoki Morza Bałtyckiego pomiędzy Rosją i Finlandią.

O tym, że nadbrzeżne jednostki rakietowe w obwodzie leningradzkim zostały wyposażone w kompleksy Bał i Bastion, armia poinformowała w czerwcu. Żołnierze już rozpoczęli szkolenia z użyciem tych kompleksów.

System Bastion został przez armię rosyjską wypróbowany w konflikcie w Syrii. Wyposażony jest w 24 pociski ponaddźwiękowe Oniks (eksportowa nazwa: Jachont). System naprowadzania wyróżnia się wysoką precyzją; pociski mogą niszczyć nie tylko okręty, ale i cele naziemne.

Mobilny system Bał składa się z samobieżnych stanowisk dowodzenia (do czterech) i czterech wyrzutni przeciwokrętowych pocisków manewrujących Ch-35/Ch-35U. Zasięg ich działania sięga 260 km. Dzięki nowoczesnemu systemowi nawigacji system Bał może osiągnąć gotowość do strzelania, z położenia marszowego, w ciągu zaledwie 10 minut.

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Prace przy sztucznych wyspach na Zalewie Szczecińskim niemal na finiszu

KM

Terminal LNG w Świnoujściu przyjmie gaz dla Ukrainy

BS

Raport PRS. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby MFW

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie