Polski Portal Morski
Aktualności

Rekord wszechczasów przychodów Kanału Sueskiego

Kanał Sueski w 2021 roku uzyskał z tytułu opłat tranzytowych przychody w wysokości 6,3 mld USD. Były one o 13 proc. większe, niż przychody w 2020 roku, a zarazem ustanowiły rekord wszechczasów w działalności tego przejścia transoceanicznego, poinformował Osama Rabie, szef Zarządu Kanału Sueskiego (SCA).

Kanałem tym przewozi się około 12 proc. liczonych wagowo towarów w światowym handlu, w tym – ok. 25 proc. drobnicy (w ujęciu TEU). W 2021 r. z tego przejścia morskiego skorzystało 20 694 statków, tj. o prawie 10 proc. więcej niż rok wcześniej (18 830 jednostek). Przewiozły one łącznie ok. 1,27 mld ton ładunków.

Te rekordowe wyniki kanał uzyskał pomimo tygodniowej przerwy w działalności, z powodu jego zablokowania w marcu przez supertankowiec Ever Given. Podczas burzy piaskowej statek – o długości ok. 400 metrów – utknął po przekątnej w poprzek kanału, którego szerokość w tym miejscu była o 1/3 mniejsza.

Część statków płynących z Azji do Europu i wschodnich portów Ameryki Północnej armatorzy skierowali wówczas dłuższą drogą, wokół afrykańskiego Przylądka Dobrej Nadziei (wydłuża to transite time o tydzień), co pozbawiło SCA wpływów. 

Z powodu zamknięcia kanału, Egipt tracił wówczas codziennie od 12 do 15 mln dolarów, informuje obecnie SCA. Ale od właściciela Ever Given (tajwańskiej spółki żeglugowej Evergreen) SCA początkowo żądała odszkodowania 1 wysokości 1 mld dolarów, a po negocjacjach – zmniejszyła tę kwotę do 200 mln. Chociaż kwota rekompensaty za blokadę kanału nie została oficjalnie ogłoszona przez jego władze, według niektórych analityków ostatecznie była ona jeszcze niższa. W listopadzie 20201 r. SCA zapowiedział, że począwszy od stycznia 2022 r podniesie opłaty tranzytowe o sześć procent. Wolne od tej podwyżki są jedynie statki turystyczne i gazowce, przewożące gaz skroplony.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/01/04/rekord-wszechczasow-przychodow-kanalu-sueskiego/

fot.: Vyacheslav Argenberg Wikimedia Commons

Zobacz podobne

PSEW: Docelowy potencjał offshore na polskim Bałtyku to 33 GW mocy

BS

Ekspert: rok 2021 prawdopodobnie będzie rekordowym dla branży jachtowej

KM

Gaz-System: przesył gazociągiem jamalskim zgodny z zamówieniami

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie