Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Extra

Strażacy uszczelnili wyciek gazu z kontenera znajdującego się na statku w Gdańsku

W środę w nocy strażacy zakończyli działania na statku Majestic Maersk w terminalu kontenerowym w Gdańsku. Uszczelnili wycieku gazu i zabezpieczyli kontener ze zbiornikiem. Ze statku i terminala kontenerowego, po wycieku gazu, ewakuowano 21 osób.

„Zakończyliśmy działania. Uszczelniliśmy wyciek. Kontener ze zbiornikiem jest już w miejscu bezpiecznym, umieszczony w specjalnej wannie. Zweryfikowano także ładowanie statku pod względem obecności substancji, która wyciekała” – podał oficer prasowy gdańskiej straży pożarnej bryg. Jacek Jakóbczyk.

Działania straży pożarnej na terminalu kontenerowym Baltic Hub (wcześniej DCT Gdańsk) zakończyły się w środę przed północą. Nie było osób poszkodowanych.

O wycieku gazu z jednego z kontenerów na statku Majestic Maersk na terenie terminala kontenerowego służby zostały powiadomione w środę ok. godz. 19:40

Strażacy wyznaczyli strefę niebezpieczną w pobliżu statku i ewakuowali 21 osób (15 ze statku oraz 6 obsługi terminala).

„Okazało się, że jest to najprawdopodobniej podtlenek azotu i znajduje się on w kontenerze na statku. W związku z tym zdarzeniem na miejsce zadysponowaliśmy pięć zastępów z komendy w Gdańsku, zastęp z portowej straży pożarnej „Florian” i dodatkowo cztery zastępy ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego z Gdyni. Łącznie jest na miejscu dziesięć zastępów” – mówił w środę w trakcie akcji bryg. Jakóbczyk.

Wyciekającym gazem był podtlenek azotu – gazu wykorzystywanego w medycynie i przemyśle chemicznym.

Jakóbczyk podał w środę, że ze względu na rodzaj substancji oraz na miejsce wycieku nie było zagrożenia dla całego obszaru terminala – poza strefą wyznaczoną przez strażaków w obrębie statku.

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Analiza: inwazja na Ukrainę nie doprowadziła do zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do Europy

BS

Szczecin: obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Autor

Skażenie Odry. W województwie zachodniopomorskim nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie