Przejdź do treści

Port Gdynia: kolejny etap budowy Publicznego Terminalu Promowego

W środę 16.09.2020 r. w godzinach porannych na terenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia rozpoczęto betonowanie II odcinka estakady prowadzącej na górną rampę najazdową na prom.
Amerykanie nie rezygnują z sankcji wobec Nord Stream 2

Ponad setka byłych i obecnych dyplomatów, polityków i ekspertów wezwała w otwartym liście KE oraz państwa UE do podjęcia kroków prowadzących do porzucenia projektu gazociągu Nord Stream 2. Tekst został opublikowany wczoraj na portalu amerykańskiego “Newsweeka”.

Jak czytamy w dokumencie, próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego “pokazuje, że Moskwa nie jest powstrzymywana przez zachodnie działania oraz oświadczenia i odmawia zaprzestania swojego destabilizującego politycznego awanturnictwa w kraju oraz za granicą”.

Deklaracja bałtycka na rzecz offshore zostanie podpisana pod koniec września

30 września w Szczecinie ma zostać podpisana Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej – poinformował w czwartek resort klimatu. Krajowy sektor offshore w 2040 r. ma zapewnić ponad 20 gigawatów mocy.

Szef resortu klimatu spotkał się w czwartek ze swoim litewskim odpowiednikiem, ministrem energii Żygimantasem Vaicziunasem. Rozmowy przeprowadzone były w ramach polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem premierów obu krajów, które odbyły się w Wilnie.

Spotkanie delegacji Polski i Czech ws. projektu Dunaj-Odra-Łaba

Przedstawiciele polsko-czeskiej delegacji wizytowali zbiornik Racibórz Dolny. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowych rozmów związanych z możliwością rozwoju transportu wodnego drogą wodną Dunaj-Odra-Łaba.

Puma przypłynęła do Gdańska !

Puma, pierwszy z nowych lodołamaczy budowanych do pracy na Dolnej Wiśle, po całodobowym rejsie, dotarł do macierzystej przystani w Gdańsku.

Wczoraj opuścił stocznię MSR Gryfia w Szczecinie i ruszył przez Bałtyk do Gdańska. Za dwa tygodnie jego śladem ruszy Narwal. Puma jest lodołamaczem czołowym, Narwal i dwa kolejne statki, które powstaną w przyszłym roku, to lodołamacze liniowe.

Większy cel redukcji emisji to ogromna szansa dla Polski?

Zwiększenie z 40 do 55 proc. celu redukcyjnego emisji na 2030 r. to dla Polski szansa na wsparcie transformacji; Polska powinna tak postępować, by jak najbardziej skorzystać z dostępnych środków – oceniają, w stanowiskach przekazanych PAP, eksperci zajmujący się klimatem.

Szefowa KE Ursula von der Layen w środowym orędziu o stanie Unii ogłosiła, że Komisja zaproponuje zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. z 40 proc. do co najmniej 55 proc. w odniesieniu do poziomu z 1990 r.

Można składać wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych
Wszystkie gminy w Polsce mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych w ramach programu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Subskrybuj polska morska