Przejdź do treści

Port Gdańsk aktywnie wspiera walkę z koronawirusem!

ZMPG przekazał Państwowej Straży Pożarnej 10 namiotów z pełnym wyposażeniem, które pomogą w walce z koronawirusem. Mogą zostać wykorzystane jako tymczasowe izby przyjęć przed szpitalem, który zgłosi taką potrzebę i znacznie usprawnić prace ratowników.

W dzisiejszym przekazaniu sprzętu uczestniczył m.in. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich. Jak powiedział:

Kadłub bezzałogowego statku Mayflower zbudowany w Gdańsku

W stoczni Aluship Technology w Gdańsku zbudowano kadłub jednego z pierwszych na świecie bezzałogowych i autonomicznych statków. We wrześniu jednostka popłynie z Wielkiej Brytanii do USA dla uczczenia 400. rocznicy rejsu żaglowca, którym podróżowali nowi osadnicy do Ameryki.

Zakład Aluship Technology zbudował kadłub autonomicznego statku "Mayflower", który pod koniec marca wypłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie zostaną wykonane dalsze prace. Mayflower Autonomous Ship już we wrześniu 2020 roku ma wypłynąć w pierwszy rejs.

Stocznia Gdańska na liście UNESCO?

 

Dziś 31 stycznia 2020 w Paryżu nastąpi złożenie wniosku o wpisanie terenów Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z wnioskiem przekazany będzie projekt planu zarządzania tym obszarem.

 

Wniosek został sporządzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz gdańskim oddziałem terenowym.

Orlen wybierze partnera do offshore’u na przełomie I i II kwartału tego roku

 

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2020 roku PKN Orlen wybierze partnera do projektu budowy morskich farm wiatrowych - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Koncern prowadzi w tej sprawie negocjacje z kilkoma podmiotami.

Najpierw Bolko a teraz Gniewko - holowniki wypłynęły w morze

fot. Marynarka Wojenna 

Drugi z serii sześciu holowników budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku dla polskiej Marynarki Wojennej wyruszył na próby morskie.

W dniu 23 lutego w godzinach rannych na próby morskie (SAT) wypłynął H-1 Gniewko, drugi z serii sześciu holowników budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku dla polskiej Marynarki Wojennej, który w ubiegłym tygodniu zakończyła próby stoczniowe na uwięzi (HAT).

Rok 2020: Setna rocznica Zaślubin Polski z morzem!

(...)...oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim (...) zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem wszystkim, którzy w walce nie ustawali (...), z przemówienia gen. Józefa Hallera w czasie ceremonii zaślubin Polski z morzem w Pucku.

Subskrybuj polska morska