Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Szwecja/ Wojsko: szybkie łodzie desantowo-szturmowe pomogą Ukrainie w walce ofensywnej

Szybkie i zwinne łodzie desantowo-szturmowe, które Szwecja przekaże Ukrainie, pomogą ukraińskiemu wojsku w walce ofensywnej na Dnieprze i innych rzekach oraz w obronie wybrzeża Morza Czarnego – zaznaczają w rozmowie z PAP szwedzcy wojskowi

We wtorek rząd Szwecji ogłosił przekazanie 10. łodzi stridsbat 90 oraz 20 mniejszych łodzi w ramach największego do tej pory, 15. z kolei, pakietu pomocy dla Ukrainy. Możliwości wykorzystania tego sprzętu zaprezentowano na terenie bazy szwedzkiej marynarki wojennej w Berga w Archipelagu Sztokholmskim.

W obecności premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, ministra obrony Pala Jonsona oraz minister finansów Elisabeth Svantesson, a także mediów, w tym PAP, szwedzkie wojsko odegrało scenkę imitującą możliwą wymianę ognia między Rosją a Ukrainą. Pokazano, jak łodzie stridsbat 90 zwinnie poruszają się po płytkich wodach oraz łatwo dobijają do brzegu, ułatwiając żołnierzom desant. Jednostki mogą być wyposażone w karabiny maszynowe lub granatniki.

Według ministra obrony Szwecji przekazanie zaawansowanego sprzętu wojskowego wymaga szkoleń ukraińskich żołnierzy, które odbywać się będą zarówno na szwedzkim terytorium, jak i w innych sojuszniczych krajach. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Berga szwedzkie siły zbrojne przeszkolą łącznie 18,2 tys. Ukraińców, w tym oficerów wysokie szczebla. „Ma to im pomóc w dowodzeniu armią i zwycięstwie” – podkreślił Jonson.

W ramach 15. pakietu darowizny o wartości 7,1 mld koron (682 mln dolarów) ukraińskie wojsko otrzyma również miny morskie i torpedy. Ponadto do Ukrainy ze Szwecji wysłana zostanie broń artyleryjska, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe z amunicją, granatniki przeciwpancerne oraz granaty.

Źródło PAP fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Kilkaset sztuk amunicji na plaży. Potrzebny będzie dźwig

KM

Projekt: przyśpieszona realizacja inwestycji służących przeciwdziałaniu skutkom suszy

AZ

PGZ. Powstało konsorcjum do budowy fregat Miecznik

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie