Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

GAZ-SYSTEM otrzymał pozwolenie na budowę trzeciego zbiornika na Terminalu LNG w Świnoujściu

Wojewoda Zachodniopomorski wydał dziś (11 lutego) spółce Polskie LNG – Grupa Kapitałowa GAZ-SYSTEM decyzję o pozwoleniu na budowę zbiornika skroplonego gazu ziemnego o pojemności 180 tysięcy metrów sześciennych. Nowy zbiornik, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, jest kluczowym elementem drugiego etapu Programu Rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jego wybudowanie zwiększy możliwości handlowe terminalu oraz poprawi elastyczność pracy całej instalacji.

– Pozwolenie, które otrzymaliśmy oznacza, że możemy niezwłocznie przystąpić do budowy nowego zbiornika. Drugi etap rozbudowy terminalu jest bowiem realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”, więc wykonawca przed pozyskaniem zgód administracyjnych prowadził prace projektowe, wybierał podwykonawców i przygotowywał się do rozpoczęcia prac budowlanych – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu spółki GAZ-SYSTEM.


– Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie buduje suwerenność energetyczną Polski – decyzja o rozbudowie terminalu LNG to kolejny krok na drodze, którą wytyczył śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Bez Jego dalekowzrocznej wizji nie realizowalibyśmy dziś tej inwestycji – mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki – Program Rozbudowy Terminalu LNG to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zwiększenie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do naszego kraju. Rozbudowa terminalu może uczynić Polskę liderem rynku LNG w basenie Morza Bałtyckiego. Ta inwestycja przełoży się także na korzyści dla indywidualnych odbiorców gazu w kontekście ciągłości dostaw i korzystnych cen gazu.Nowy zbiornik będzie miał pojemność większą o 20 tysięcy metrów sześciennych od dwóch istniejących, z których każdy ma pojemność 160 tysięcy metrów sześciennych. W sumie trzy zbiorniki pomieszczą ok. pół miliona metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Program rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu

Program rozbudowy terminalu składa się z dwóch etapów:

• Etap 1 – montaż dwóch dodatkowych regazyfikatorów (SCV);
• Etap 2 – budowa trzeciego zbiornika gazu skroplonego i drugiego nabrzeża dla statków.

Pierwszy etap rozbudowy jest obecnie w fazie budowlanej. Na terminal dostarczane są kluczowe urządzenia związane z rozbudową i trwają prace montażowe, które powinny zakończyć się w grudniu 2021r.
Drugi etap programu rozbudowy terminalu poza budową trzeciego zbiornika obejmuje także wykonanie drugiego nabrzeża dla statków.
Budowa trzeciego zbiornika i nowego nabrzeża do załadunku, rozładunku i przeładunku LNG oraz bunkrowania statków pozwoli zwiększyć elastyczność pracy świnoujskiej instalacji oraz umożliwi uruchomienie nowych usług, na które jest coraz większy popyt na dynamicznie rozwijającym się rynku LNG.

Program Rozbudowy Terminalu LNG został uwzględniony na liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (tzw. lista PCI, ang. Projekty of Common Interest). Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII, DZIAŁANIE: 7.1 w ramach projektu pod nazwą: „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”.

Źródło ZUW Szczecin

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki

Zobacz podobne

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

Autor

Aleksander Doba odszedł, jak żył – w podróży!

AB

Umowa w ramach projektu poprawy infrastruktury w małych portach podpisana!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie