Polski Portal Morski
Aktualności Historia Żegluga

Ukazała się trzecia edycja Albumu Floty PŻM

W tej książce został opisany każdy statek jaki pływał we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej. Ukazała się trzecia edycja Albumu Floty PŻM. W książce znajdziemy 1,5 tysiąca zdjęć statków.

– Tu są absolutnie wszystkie statki PŻM, które pływały od 1951 roku łącznie z tymi, które czarterowaliśmy, które miały powstać, a nie powstały. Jestem współautorem tej książki, drugim autorem jest Bohdan Huras, który jest naprawdę wybitnym specjalistą jeśli chodzi o żeglugę polską. Razem przez wiele lat zbieraliśmy te informacje i zdjęcia archiwalne. Udało się to wszystko zebrać w jedną publikację, ona ma prawie 700 stron – mówi Krzysztof Gogol współautor publikacji.

W albumie znalazło się zdjęcie najnowszego masowca PŻM Jawor i rudowęglowca Sołdek jak obok siebie przepłynęły w 2020 roku w Gdańskiej Stoczni Remontowa.

– Bardzo dużo informacji na temat statków, kapitanów, matek chrzestnych… Każdy statek ma swoją notkę biograficzną; gdzie pływał, pod jakimi dowódcami. Jest to kompendium wiedzy nie tylko dla pracowników PŻM – dodał Gogol.

Książka ukazała się w 70-lecie powstania armatora. Jest dedykowana „tym, co na morzu i na lądzie swoje czyny i życie poświęcili tworząc historię i potęgę polskiej żeglugi”.

Źródło Radio Szczecin

Zobacz podobne

Przekroczone stany alarmowe na rzekach. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

PL

„Zawisza Czarny” zaprasza do wspólnego świętowania

BS

ORP „Żbik” – podwodny stawiacz min

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie