Polski Portal Morski
Aktualności Extra Stocznie

Remontowa Shipbuilding. Zwodowano pierwszy z dwóch lodołamaczy „Ocelot”

W czwartek 4 marca, w stoczni „Remontowa Shipbuilding” w Gdańsku, odbyło się wodowanie techniczne lodołamacza liniowego „Ocelot”. To jedna z nowych jednostek, które zasilą flotę Wód Polskich, liczącą obecnie 25 lodołamaczy. Docelowo ma być ich 30. 

Obecny podczas wodowania lodołamacza Wiceminister Grzegorz Witkowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury powiedział:

– Ostatnie tygodnie pokazały, jak ważne są te jednostki dla bezpieczeństwa naszych obywateli. Wody Polskie przechodzą czas próby – nowoczesne lodołamacze są niezbędne dla prowadzenia skutecznych akcji na naszych rzekach. Dzisiejsze wodowanie pokazuje także, że zamówienia publiczne są bardzo ważne dla polskiej gospodarki, szczególnie w czasach pandemii.

 Prezes Wód Polskich Przemysław Daca dodał:- Mamy nowoczesne lodołamacze do walki z żywiołem, ale najważniejsze, że mamy doświadczone i pełne poświęcenia załogi gotowe do ochrony życia i mienia mieszkańców.

Rzeczny lodołamaczy liniowy „Ocelot” powstaje na zamówienie szczecińskich Wód Polskich. Praca jednostki będzie polegała na poszerzaniu wyciętego w lodzie toru wodnego oraz kruszeniu kry powstałej w wyniku lodołamania (lodołamacz liniowy płynie zawsze za lodołamaczami czołowymi). Rola tego typu lodołamaczy jest znacząca, ze względu na specyfikę Odry, jej małą głębokość oraz występowanie załamań i zwężeń w wielu jej lokalizacjach, które w łatwy sposób mogłyby prowadzić do powstawania zatorów spowodowanych przez spływające kry lodowe. Zatory z kolei mogą być przyczyną zimowych powodzi. W tym roku, aby zapobiec zagrożeniu na Dolnej Odrze i Środkowej Wiśle pracowały łącznie 23 lodołamacze.

W stoczni powstaje również bliźniaczy dla „Ocelota” lodołamacz liniowy „Tarpan”, który także zasili flotę szczecińskich Wód Polskich. Jego wodowanie jest zaplanowane na drugą połowę marca bieżącego roku. Każdy tych nowych z lodołamaczy ma blisko 29 m długości, główny silnik ma moc 850 KM. Na jednostce służyć będzie 4-osobowa załoga. „Ocelot” I „Tarpan” mają zastąpić dwie inne wysłużone jednostki z floty szczecińskich Wód Polskich. Jednostki nadzorowane przez RZGW Szczecin tym roku prowadziły działania w ramach polsko-niemieckiej akcji lodołamania na Dolnej Odrze. Utrzymanie floty jest konieczne dla zapewnienia zimowej osłony przeciwpowodziowej.

Źródło Wody Polskie fot. Remontowa Shipbuilding

Zobacz podobne

Digitalizacja w wystawiennictwie i badaniach

BS

Co daje szkolenie na jachcie I Love Poland?

AB

Już wkrótce Regaty o Puchar „Magnolii” na Zalewie Szczecińskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie