Polski Portal Morski
Aktualności Historia Ważne

Największa flaga na świecie już dziś załopocze w Świnoujściu

Dziś 2 maja na szczycie Latarni Morskiej w Świnoujściu, tradycyjnie, bo już po raz dziesiąty, załopocze największa flaga na świecie. Jednak to nie jedyny rekord związany z polską flagą. Na dziś w Międzyzdrojach zaplanowana jest również próba ustanowienia nowego rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej.

Najdłuższa flaga ma zostać rozciągnięta we wtorek na międzyzdrojskiej plaży. Będzie się składała z dwóch fragmentów. Zostaną one wniesione dwoma zejściami na plażę, by następnie połączyć się przy bazie ratowniczej WOPR; tam flaga zostanie zszyta. Próba bicia rekordu ma się rozpocząć o godz. 11. Flaga w Międzyzdrojach ma mieć długość 2,5 tys. metrów. Obecny rekord w kategorii na najdłuższą flagę Polski ustanowiono 11 listopada 2019 r. podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Wynosi on 2270 m.

Z kolei w Świnoujściu na latarni morskiej, w samo południe,ma załopotać flaga o powierzchni ok 600 metrów. Jest to największa powiewająca flaga na świecie. Flaga widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą ceglaną latarnią morską na świecie. Zbudowana w 1857 r. ma wysokość 68 metrów i cały czas stoi straży bezpieczeństwa wrót Odry i Polski.

Pierwszą biało-czerwoną flagę na latarni morskiej w Świnoujściu zawiesił polski latarnik w 1947 r. po przejęciu jej od sowieckiego garnizonu . Flaga miała wtedy odstraszać szabrowników i była znakiem obecności polskiej administracji morskiej na zachodnim wybrzeżu Bałtyku.

Uroczystość będzie organizowana po raz dziesiąty, tym razem w niecodziennych okolicznościach, ze względu na wprowadzenie 13 kwietnia zakazu przebywania w odległości mniejszej niż 200 m od terminalu LNG ze względów bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Na skutek tej decyzji zamknięta została droga prowadząca pod rurociągami do latarni morskiej i Fortu Gerharda. Zamknięta została też główna droga prowadząca na plażę.

Operator terminalu w Świnoujściu Gaz-System sfinansował natomiast bezpłatne rejsy do latarni i Fortu Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża oraz przejazdy autobusowe do plaży przy Podziemnym Mieście. Rejsy będą realizować statki Adler-Schiffe, które odpływać będą z przystani na wyspie Uznam (za skrzyżowaniem ulic Wybrzeże Władysława IV oraz Marynarzy) oraz z wyspy Wolin (z nabrzeża Warszów, tuż obok przeprawy promowej). Rejsy powrotne będą odbywać się z nabrzeża GPK przy Forcie Gerharda. Bezpłatne rejsy i przejazdy autobusowe będą realizowane do 7 maja.

źródło PAP / fot. najwieksza-flaga.pl

Zobacz podobne

Protest przeciw finansowaniu przez Niemcy organizacji przewożących migrantów do Włoch

KM

Tunel w Świnoujściu. Pierwszy asfalt już położony.

BS

Podsumowanie Rolex Fastnet Race 2021

BS

1 komentarz

Anonim 20 kwietnia 2024 at 08:25

600 m2 ? najwieksza flaga na swiecie?

W Egipcie rok wcześniej powiewałą flaga o powierzchni 2500 m2
na 100 m maszcie ….

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie