Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Jak podaje „NYT” to Izrael zaatakował statek MV Saviz

Izrael poinformował USA, że to jego siły stały za wtorkowym atakiem na statek MV Saviz na Morzu Czerwonym, który był bazą sił irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej – podał w środę dziennik „New York Times”. Atak potwierdziły w środę irańskie media państwowe.

Jak poinformował dziennik, powołując się na amerykańskie źródła rządowe, choć Izrael oficjalnie nie przyznał się do ataku, powiadomił o tym Waszyngton. Na „NYT” powołała się także irańska telewizja państwowa, informując o ataku.

Według wcześniejszych doniesień agencji Tasnim związanej ze Strażnikami Rewolucji, statek został zaatakowany za pomocą min przyczepionych do kadłuba. Saudyjskie media spekulowały, że dokonali tego izraelscy komandosi.

Saviz był od dawna przedmiotem kontrowersji i spekulacji. Choć formalnie jest zarejestrowany jako statek handlowy, od lat był zakotwiczony nieopodal cieśniny Bab al-Mandab i wybrzeża Erytrei. Przez wywiad i ekspertów izraelskich uznawany był za bazę wywiadowczą i operacyjną dla sił Strażników Rewolucji. Irańskie media wcześniej podawały, że jednostka bierze udział w działaniach przeciw piratom.

Jak podaje AP, izraelski atak jest kolejnym morskim uderzeniem w wymianie ciosów między Iranem i Izraelem. W marcu i lutym nieopodal wybrzeża Omanu zaatakowane zostały dwa izraelskie statki komercyjne, zaś irańskie jednostki miały być atakowane dziesiątki razy w całym regionie.

źródło: PAP, foto: vesselfinder.com

Zobacz podobne

Działa już parking przy Terminalu Promowym w Świnoujściu.

BS

Europosłowie do KE: podejmijcie działania ws. niewybuchów na dnie Bałtyku

MZ

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie