Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Tunel Świnoujście ma już 400 metrów

Po 51 dniach wiercenia „Wyspiarka” ma za sobą prawie 400 metrów tunelu. Maszyna TBM musi docelowo wydrążyć 1484 metry. Do 4 maja zmontowano 66 dwumetrowych pierścieni i 170 ringów półtorametrowych.

Ich produkcja trwa w  zakładzie prefabrykacji, gdzie powstają segmenty obudowy tunelu. Wyprodukowane elementy najpierw transportowane są na place składowe, a następnie do komory startowej, by Wyspiarka w trakcie drążenia mogła je układać.

Szalowanie i betonowanie ściany na styku segmentów S11 i S12, uszczelnianie płyty dennej oraz uszczelnienie ścian szczelinowych – m. in. tego rodzaju prace prowadzono w ostatnim czasie w komorze startowej, która znajduje się na wyspie Uznam. Na placu budowy zamontowano bramkę typu stadionowego przy schodni do komory startowej oraz schodnię na segment S12.

Cały czas w zakładzie STP trwa separacja urobku od płuczki wiertniczej. Urobek jest przewożony na miejsce składowania przy ul. Karsiborskiej, a płuczka wraca do obiegu.

Kontynuowane są przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz roboty drogowe. Trwa wzmocnienie podłoża pod konstrukcję odcinka Drogi Dojazdowej nr 1 – od trasy głównej do starego śladu  ul. Karsiborskiej. Wzmacniane jest również podłoże pod konstrukcję odcinka Drogi Krajowej 93 (trasa główna). Prowadzone są roboty ziemne dla Drogi Dojazdowej nr 1 i dla parkingu przy Budynku Centrum Obsługi.

Z kolei po drugiej stronie cieśniny Świny, na wyspie Wolin prowadzone są prace związane z przygotowaniem komory odbiorczej dla Wyspiarki. Zakończono uzupełnianie kolumn jetgrouting w bloku wyjściowym szybu. Trwa odpompowywanie wody z wnętrza komory oraz rampy.

Kontynuowane są prace przy wiadukcie nad segmentem R11 oraz roboty ziemne i konstrukcyjne rampy dojazdowej w segmentach od R1 do R16.

Zakończono przebudowę sieci elektroenergetycznych średniego i niskiego napięcia. Wciąż trwa przebudowa sieci teletechnicznych i sieci wodno-kanalizacyjnych. Prowadzone są roboty drogowe przy nasypie pod ul. Fińską.

źródło: UM Świnoujście

Zobacz podobne

Wody Polskie: zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej Krosna Odrzańskiego

Autor

Leonid Teliga w samotnym rejsie okrążył kulę ziemską

MZ

GAZ-SYSTEM podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie