Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

Zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej na Wiśle

31 maja 2021 r. wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski przedstawił zrealizowane i zaplanowane działania zwiększające ochronę przeciwpowodziową na Wiśle w okolicach Płocka oraz na Zbiorniku Wodnym Włocławek.

– Rząd dokłada wszelkich starań, by zwiększyć bezpieczeństwo obywateli. Dlatego właśnie teraz realizowane są inwestycje przeciwpowodziowe, które mają ochronić mieszkańców kiedy pojawi się zagrożenie w postaci wezbrania – powiedział wiceminister G. Witkowski.

W tym roku zakończyły się prace interwencyjne zabezpieczające prawy wał Wisły przed erozją brzegową. Dzięki temu zwiększono bezpieczeństwo obszaru chronionego wałem Kępa Polska -Czerwonka. Zmodernizowano również pompownię Arciechów położoną na lewym brzegu Wisły, co wpłynie na wzrost bezpieczeństwa powodziowego około 7,5 tys. ludzi.  Koszt inwestycji wyniósł ponad 11 mln zł.   

Na ten rok zaplanowane są prace pogłębiarskie na obszarze Zbiornika Wodnego Włocławek. Od sierpnia kosztem 1 mln zł Wisła będzie pogłębiana w dwóch lokalizacjach: Maszewo i brama przeciwpowodziowa w Płocku, a od listopada w kolejnych siedmiu. Szacunkowy koszt pogłębiana w tych ostatnich lokalizacjach to ponad 17 mln zł.

Prowadzone są także prace nad opracowaniem całościowej makroniwelacji w czaszy Zbiornika Wodnego Włocławek. W ciągu 5 lat realizowane zostanie zadanie polegające na wykonaniu rynny na potrzeby akcji lodołamania.

Od lipca do października planowana jest naprawa uszkodzeń skarp obwałowań Wisły, spowodowanych głównie przez nory bobrowe. Odcinki wałów położone po prawej i lewej stronie Wisły będą zabezpieczane stalową siatką, w pierwszej kolejności te, gdzie podczas fali powodziowej czy wezbrań obserwuje się wzmożoną działalność bobra.

źródło : mat. prasowy, fot.Pixabay

Zobacz podobne

Na latarni morskiej w Świnoujściu załopocze potężna biało-czerwona flaga

AB

„Kotwice szczecińskie – kotwice pamięci i nadziei…”

KM

Kanał Piastowski: przygotowania do wydobycia bomby lotniczej Tallboy

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie