Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Załoga Przybytek Kołodziński z nominacją do Tokio. Znamy już cały skład żeglarskiej reprezentacji Polski.

Załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński będzie reprezentować Polskę na igrzyskach Olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 49er. Rekomendację dla gdańskiej załogi jednogłośnie zatwierdził Zespół Decyzyjny PZŻ, formalnie musi tę nominację zatwierdzić jeszcze PKOL. Tym samym znamy już pełen skład żeglarskiej reprezentacji Polski, która wystartuje w Tokio. 

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński wygrali krajowe eliminacje o prawo startu w igrzyskach z załogą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Jednak we wrześniu ubiegłego roku, podczas regat Kieler Woche, Paweł Kołodziński uległ wypadkowi. Po uderzeniu skrzydłem niemieckiej łódki, doznał złamania kości udowej i prosto z wody trafił na blok operacyjny. Kontuzja okazała się bardzo poważna i wyeliminowała go z uprawiania sportu na wiele miesięcy. W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił poczekać na ogłoszenie imiennej kwalifikacji w klasie 49er, gdyż nie wiadomo było czy załoga zdąży wrócić do sportu i do formy przed igrzyskami. Na szczęście, dzięki determinacji i fachowo prowadzonej rehabilitacji Paweł po sześciu miesiącach wrócił do treningów, a załoga prezentuje coraz lepszą formę. W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił przyznać Łukaszowi i Pawłowi oficjalną nominację na igrzyska w Tokio. 

– Cieszymy się z otrzymanej nominacji na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Jest to wynik naszej determinacji, ciężkiej pracy, ale także współpracy z wieloma osobami. Nad przygotowaniami naszej załogi, a także całego 49er Team Polska czuwa Paweł Kacprowski. Wspierają nas w naszej pracy trenerzy przygotowania fizycznego, psycholog sportowy i zespół medyczny Rehasport. Przyłożyliśmy wiele uwagi, by wypracować najlepszą formę fizyczną  oraz mentalną. Każdy cykl olimpijski się od siebie różni. Tak było i tym razem. Światowa pandemia, przełożone Igrzyska, kontuzja Pawła – będzie co wspominać. Najważniejsze, że z każdej z tych sytuacji wyszliśmy skutecznie. Nawet przez chwilę nie zwątpiliśmy w realizację naszych planów. Wobec czego, teraz z imienną nominacją wypatrujemy rywalizacji olimpijskiej na akwenie w Enoshimie. Aktualnie przebywamy na ostatnim, zagranicznym zgrupowaniu w hiszpańskim Santander. Wybraliśmy ten akwen, by mieć kontakt z oceaniczną falą i prądami wody. W połowie miesiąca będzie okazja by pościgać się z europejską czołówką – mówią Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. 

Polska w żeglarskiej części Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 wystawi swoich reprezentantów w sześciu z dziesięciu konkurencji. Oprócz ogłoszonej dzisiaj załogi w klasie 49er, biało-czerwone barwy reprezentować będą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Piotr Myszka (RS:X), Zofia Klepacka (RS:X), Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470) oraz Magdalena Kwaśna (Laser Radial). Polakom nie udało się zdobyć kwalifikacji w klasach: Laser Standard, Finn, 470 mężczyzn i Nacra 17. 

Rywalizacja na olimpijskim akwenie w Enoshimie rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 4 sierpnia. W historii Igrzysk Olimpijskich polscy żeglarze zdobyli jak na razie cztery medale: Mateusz Kusznierewicz w klasie Finn wywalczył złoto w Atlancie (1996) i brąz w Atenach (2004), Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński sięgnęli zaś po brązowe medale w windsurfingowej klasie RS:X (Londyn 2012). 

Żródło/fot: PZŻ

Zobacz podobne

Kolizja statków w Terminalu Kontenerowym DCT w Gdańsku

BS

Kreml: decyzja Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2 nie jest polityczna

KM

Japonia nie wycofa się z projektu gazowego Sachalin-2

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie