Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Załoga Przybytek Kołodziński z nominacją do Tokio. Znamy już cały skład żeglarskiej reprezentacji Polski.

Załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński będzie reprezentować Polskę na igrzyskach Olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 49er. Rekomendację dla gdańskiej załogi jednogłośnie zatwierdził Zespół Decyzyjny PZŻ, formalnie musi tę nominację zatwierdzić jeszcze PKOL. Tym samym znamy już pełen skład żeglarskiej reprezentacji Polski, która wystartuje w Tokio. 

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński wygrali krajowe eliminacje o prawo startu w igrzyskach z załogą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Jednak we wrześniu ubiegłego roku, podczas regat Kieler Woche, Paweł Kołodziński uległ wypadkowi. Po uderzeniu skrzydłem niemieckiej łódki, doznał złamania kości udowej i prosto z wody trafił na blok operacyjny. Kontuzja okazała się bardzo poważna i wyeliminowała go z uprawiania sportu na wiele miesięcy. W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił poczekać na ogłoszenie imiennej kwalifikacji w klasie 49er, gdyż nie wiadomo było czy załoga zdąży wrócić do sportu i do formy przed igrzyskami. Na szczęście, dzięki determinacji i fachowo prowadzonej rehabilitacji Paweł po sześciu miesiącach wrócił do treningów, a załoga prezentuje coraz lepszą formę. W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił przyznać Łukaszowi i Pawłowi oficjalną nominację na igrzyska w Tokio. 

– Cieszymy się z otrzymanej nominacji na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Jest to wynik naszej determinacji, ciężkiej pracy, ale także współpracy z wieloma osobami. Nad przygotowaniami naszej załogi, a także całego 49er Team Polska czuwa Paweł Kacprowski. Wspierają nas w naszej pracy trenerzy przygotowania fizycznego, psycholog sportowy i zespół medyczny Rehasport. Przyłożyliśmy wiele uwagi, by wypracować najlepszą formę fizyczną  oraz mentalną. Każdy cykl olimpijski się od siebie różni. Tak było i tym razem. Światowa pandemia, przełożone Igrzyska, kontuzja Pawła – będzie co wspominać. Najważniejsze, że z każdej z tych sytuacji wyszliśmy skutecznie. Nawet przez chwilę nie zwątpiliśmy w realizację naszych planów. Wobec czego, teraz z imienną nominacją wypatrujemy rywalizacji olimpijskiej na akwenie w Enoshimie. Aktualnie przebywamy na ostatnim, zagranicznym zgrupowaniu w hiszpańskim Santander. Wybraliśmy ten akwen, by mieć kontakt z oceaniczną falą i prądami wody. W połowie miesiąca będzie okazja by pościgać się z europejską czołówką – mówią Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. 

Polska w żeglarskiej części Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 wystawi swoich reprezentantów w sześciu z dziesięciu konkurencji. Oprócz ogłoszonej dzisiaj załogi w klasie 49er, biało-czerwone barwy reprezentować będą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Piotr Myszka (RS:X), Zofia Klepacka (RS:X), Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470) oraz Magdalena Kwaśna (Laser Radial). Polakom nie udało się zdobyć kwalifikacji w klasach: Laser Standard, Finn, 470 mężczyzn i Nacra 17. 

Rywalizacja na olimpijskim akwenie w Enoshimie rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 4 sierpnia. W historii Igrzysk Olimpijskich polscy żeglarze zdobyli jak na razie cztery medale: Mateusz Kusznierewicz w klasie Finn wywalczył złoto w Atlancie (1996) i brąz w Atenach (2004), Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński sięgnęli zaś po brązowe medale w windsurfingowej klasie RS:X (Londyn 2012). 

Żródło/fot: PZŻ

Zobacz podobne

III edycja konferencji naukowej “Wojna i Morze” – od Średniowiecza po Współczesność

KM

Na Zalewie Szczecińskim “rosną” sztuczne wyspy

MZ

Projekt pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście zwiększy znaczenie naszego regionu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie