Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Forum Ekspertów

Wiceprezes Gaz-Systemu: rozbudowa przesyłu gazu przez granicę polami wspópracy z Ukrainą

Rozbudowa zdolności przesyłowych gazu na granicy polsko ukraińskiej to obszary potencjalnej współpracy operatorów z Polski i Ukrainy – poinformował PAP wiceprezes polskiego operatora Gaz-Systemu Andrzej Kensbok.

Rozwój współpracy między Gaz-Systemem a ukraińskim operatorem przesyłowym GTSOU był jednym z tematów środowej konferencji E23:PL FOR UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości” w Warszawie.

„Pierwszym oczywistym polem do współpracy z ukraińskim operatorem jest procedura incremental (oceny zdolności przyrostowej), którą chcemy uruchomić w drugiej połowie roku” – powiedział Kensbok. Chodzi o to, aby w końcu doprowadzić do budowy infrastruktur gazowej, brakującej po obu stronach granicy, dla zapewnienia przesyłu gazu z Polski na Ukrainę – wyjaśnił.

To zainteresowanie uczestników rynku przesądzi ostatecznie, jaka nowa infrastruktura – odcinki gazociągów, tłocznie itp. – mogłaby powstać – podkreślił wiceprezes.

Jak dodał, kwestia rozbudowy zdolności przesyłowych jest również ważna w kontekście zdolności regazyfiacyjnych przyszłego terminala LNG w Gdańsku i regionalnych potrzeb gazowych w Europie Środkowo-Wschodniej, także na Ukrainie.

Kolejny, wskazany przez wiceprezesa Gaz-Systemu temat to kwestia współpracy w zakresie produkcji i przesyły biometanu oraz wodoru.

„Strona ukraińska ma w tym zakresie doświadczenia, wykonała wiele prac i przygotowań. Z kolei Gaz-System bierze udział w projektach europejskich, związanych z tranzytem zarówno biometanu, jak i wodoru, ale chce też poszerzyć możliwości wykorzystania biometanu zarówno w polskiej gospodarce, jak i dla własnych celów” – wyjaśnił Kensbok.

Chodzi tutaj m.in. o przesył transgraniczny, czy współpracę w obszarze regulacji, bo Ukraina raczej będzie dążyła do takich rozwiązań regulacyjnych, jakie obowiązują w UE – podkreślił. „Chcielibyśmy aby regulacje, które powstają w Unii, na Ukrainie, jak najbardziej odpowiadały interesom Polski, jak chociażby prawo do wykorzystania gwarancji pochodzenia biometanu w innym miejscu, niż miejsce jego produkcji” – dodał Andrzej Kensbok.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

Źródło/ PAP/ Fot. Twitter – Gaz-System

Zobacz podobne

Premier: kraje Trójmorza łączy m.in. położenie geopolityczne wymagające większej wrażliwości na kwestie bezpieczeństwa

AB

Kołobrzeski port odrabia straty sprzed pandemii

KM

Korytarz zbożowy jednak jeszcze 120 dni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie