Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności

Polska Morska- Szczecin leży nad morzem- przywracamy Szczecinowi dawną świetność 

Nadszedł czas na nowy rozdział w historii naszego pięknego miasta- Szczecina. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczynamy program pn. „Polska Morska- Szczecin leży nad morzem”. 

DLACZEGO „SZCZECIN LEŻY NAD MORZEM”? 
To hasło od lat jest na ustach mieszkańców i turystów- raczej prześmiewczo, bo do najbliższej nadmorskiej plaży jest ok 65 km w linii prostej. Powiedzenie jest także tematem primaaprilisowych żartów i okazją do tego, by nieświadomych turystów w japonkach i z parawanem pokierować na szczecińską plażę…. Tylko czy słusznie się z tego śmiejemy? Co jeśli Szczecin naprawdę leży nad morzem? … ale bez morza.

SZCZECIN LEŻY NAD MORZEM
W całym województwie zachodniopomorskim nie brakuje akwenów wodnych. Jednym z większych jest jezioro Dąbie i jest to jedyne jezioro w Polsce z dostępem dla statków pełnomorskich…  Tylko co akweny wodne mają do morskości Szczecina? Okazuje się, że wiele. Na zachód od jeziora Dąbie przebiega tor wodny, o głębokości 12,5 m. łączący Szczecin z otwartym morzem.  Dzięki tej inwestycji, do Szczecina mogą wpływać jednostki o zanurzeniu do 11 m. Co za tym idzie- rozwija się transport morski, infrastruktura portowa, a miasto staje się ważnym centrum handlowym i przemysłowym dla regionu. Szczecin ma ogromny potencjał rozwoju gospodarczego.

Szczecin, chociaż nie leży bezpośrednio nad otwartym morzem, to warto wspomnieć, że leży na ujściu rzeki Odry do Zalewu Szczecińskiego, który stanowi część Morza Bałtyckiego. Zalew Szczeciński odgrywa ważną rolę w żegludze i transporcie morskim. Rozwinięty port oraz renomowany przemysł stoczniowy stanowią dowód na morski charakter miasta.

Port Szczecin przez wieki był ważnym portem handlowym i przemysłowym w Europie. Obsługiwał armatorów z całego świata…. I tak pozostało do dziś, z tym, że teraz mogą tu wpływać znacznie większe statki. Co ważne- Szczecin jest portem macierzystym dwóch dużych przedsiębiorstw żeglugowych: Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafrica. Poza tym jest także jednym z 3 głównych polskich portów morskich. 

Szczecin, ma wiele do zaoferowania zarówno turystom jak i mieszkańcom. Jego walory morskie obejmują urokliwe nabrzeża, z którymi można się zapoznać podczas spacerów, rejsów statkiem czy żeglugi kajakowej. Słynie ze szczecińskiej Wenecji, plaży na Wyspie Grodzkiej, Holiday Parku z widokiem na wodę, szczecińskich „dźwigozaurów” i podświetlanego wieczorem Morskiego Centrum Nauki, którego budynek przypomina statek.

Tradycje portowe są żywe w całym mieście, a liczne wydarzenia morskie, takie jak Dni Morza czy The Tall Ship Races przyciągają wielu gości z kraju i zagranicy.  To tu od lat przypływają największe żaglowce na świecie, w tym jednostki imponujące, historyczne, które prezentują nie tylko piękno, ale i umiejętności żeglarskie. 

Szczecin ma również długą tradycję akademicką, z wybitnymi uczelniami, które przyciągają studentów z całej Polski i świata. Politechnika Morska kształci wysoko wykwalifikowanych specjalistów w branży morskiej. Uczelnia angażuje się w badania naukowe i rozwój technologiczny. Ma istotny wkład w promowanie bezpieczeństwa morskiego. Kształci przyszłych oficerów żeglugi, inżynierów okrętowych oraz specjalistów ds. bezpieczeństwa morskiego, którzy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków, załóg i ładunków. Politechnika Morska wprowadza również innowacyjne rozwiązania i metody w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego. 

Szczecin leży nad morzem, czyż teraz to hasło nabiera nowego znaczenia?  

mat.: Polska-Morska

Zobacz podobne

Zaproszenie na seminarium i spotkania typu business mixer z norweskimi firmami.

BS

W Porcie Świnoujście przy Nabrzeżu Górników rozpoczął się załadunek maszyny TBM

BS

Gigantyczne, luksusowe, często wręcz zapierające dech w piersiach. Sezon wycieczkowców w Gdyni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie