Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Rusza budowa Centrum Offshore UMG

W dniu 15 czerwca br. Uniwersytet Morski w Gdyni podpisał umowę z firmą Budimex S.A. na budowę „Innowacyjnego Centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore”.

Inwestycja realizowana jest  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej wynosi  17 857 770,23 PLN.

Budowa Centrum Offshore UMG w Gdańsku przy ulicy Roberta de Plelo to inwestycja wynikająca z zaplanowanych na lata 2020-2024 celów strategicznych Uczelni. UMG od lat jest liderem na polskim rynku offshore w zakresie badań środowiskowych i  wykonywania dokumentacji środowiskowej, geofizycznej, geologicznej i geotechnicznej dla inwestycji morskich, szczególnie w odniesieniu do energetyki wiatrowej.

Dostrzegając potrzebę zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w kontekście celów klimatycznych, jak również pragnąc wyjść naprzeciw potrzebom związanym z działaniami w tym zakresie, Uniwersytet Morski w Gdyni zaplanował budowę Centrum Offshore UMG, które stanie się niezbędnym zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. Zadaniem Centrum w założeniach jest tworzenie lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Centrum może stać się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore”.

Kluczowym atutem lokalizacji jest bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście, które umożliwi postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla Uniwersytetu, jak i jego kontrahentów.

Centrum Offshore UMG będzie siedzibą certyfikowanych laboratoriów Instytutu Morskiego UMG, których funkcjonowanie wpisuje się w proces przygotowania i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową. Są to między innymi: Laboratorium Geotechniczne Zakładu Geotechniki Morskiej, Laboratorium Zakładu Ochrony Środowiska (analizy chemiczne) oraz Laboratorium Elektroniki Morskiej (monitoring zagrożeń środowiskowych).

Budowa Centrum Offshore UMG, umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. Obecnie, poza UMG, żadna z jednostek badawczo-rozwojowych w kraju takich prac nie wykonuje.

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 50 mln zł.

Wykonawca został wyłoniony w wyniku przetargu nieograniczonego z dnia 22.02.2021 r. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2023 r.

źródło : UMG

Zobacz podobne

Działalność Urzędu Morskiego w Szczecinie

BS

Marynarka Wojenna wybrała radiostacje

KM

W Porcie Gdynia udaremniono przemyt wypchanych niedźwiedzi

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie