Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Prezydent podpisał ustawę doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego – poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.

Znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych autorstwa MSWiA precyzuje, że ratownik wodny ma co najmniej jedną z tzw. innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym. Takie przydatne kwalifikacje oraz wykaz dokumentów, które potwierdzają ich posiadanie, w drodze rozporządzenia określi minister spraw wewnętrznych i administracji.

Jak wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) do projektu tej ustawy, w dotychczasowych przepisach brakowało jednoznacznego określenia definicji ratownika wodnego, gdyż nie wskazano w nich, ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać. W ustawie ustanowiono m.in., że kwalifikacje te muszą być też przydatne do działań ratowniczych, takich jak poszukiwanie osób zaginionych nad wodą, przyjęcie zgłoszenia o wypadku lub zagrożeniu czy ewakuacja osób z miejsca stanowiącego zagrożenie.

Według ustanowionej definicji, ratownikiem wodnym może być osoba, która: posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego i technik pływackich; posiada co najmniej jedną z innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym; spełnia wymagania określone w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu, ratownika medycznego realizujących doskonalenie zawodowe lub ratownika; jest zatrudniona, a także pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem takiego podmiotu.

W ustawie przesądzono też, że lekarz systemu PRM, pielęgniarka systemu PRM i ratownik medyczny, którzy realizują doskonalenie zawodowe, spełniają zarazem wymaganie posiadania innej kwalifikacji.

Sejm uchwalił nowelę 20 maja, a Senat nie wniósł do niej poprawek. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał ją w piątek.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października br

źródło: pap, fot.SAR

Zobacz podobne

Orsted tworzy w Polsce zaplecze inżynierów dla offshore

BS

Rosyjskie lotnictwo zrzuciło bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym

AZ

W Gdyni powstaje Akademickie Centrum Technologii Podwodnych. Inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie