Polski Portal Morski
Aktualności

Sejmowe komisje przyjęły projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, przyjęły w środę w pierwszym czytaniu połączone sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Celem projektu jest implementacja do polskiego prawa zmian wynikających z Poprawek do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. (Konwencja MLC). Poprawki – jak wyjaśnił uzasadniający projekt podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski – mają podnieść poziom ochrony praw pracowniczych marynarzy w przypadku ich uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek.

„Zmiany w ustawie obejmują przedłużenie ważności marynarskich umów o pracę o okres związany z uwięzieniem marynarza w wyniku aktu piractwa lub zbrojnej napaści na statek, nałożenie na armatora zobowiązania do wypłaty w sytuacji uwięzienia wynagrodzenia i świadczeń z tytułu marynarskiej umowy o pracę, jak również rozszerzenie uprawnień marynarza do bezpłatnej repatriacji” – relacjonował wiceminister Witkowski.

Dodał, że projekt wprowadza też zmiany porządkujące i doprecyzowujące do ustawy do pracy na morzu, wypracowane przez Zespół Trójstronny ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego i poddane konsultacjom z rybakami i armatorami rybackimi.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o uproszczenie definicji armatora, marynarza, statku niekonwencyjnego, zmianę waluty przy opłatach za wydawanie książeczek żeglarskich, możliwość dokonywania w książeczkach żeglarskich wpisów w języku angielskim, wprowadzenie obowiązku przedkładania przez agencje pośrednictwa pracy dla marynarzy dowodu przedłużenia ubezpieczenia.

Nowela, jak wskazał Witkowski, ma też zlikwidować anachronizm – członkowie załóg i jednostek pływających urzędów morskich będą mogli rozliczać czas pracy w oparciu o przepisy ustawy o pracy na morzu, a nie ustawy o pracownikach urzędów państwowych.

Do noweli wprowadzone zostały niewielkie zmiany redakcyjno-legislacyjne. Komisje jednogłośnie pozytywnie zaopiniowały przyjęty wniosek o uchwalenie przez Sejm projektu noweli ustawy.

Źródło: PAP fot. TVP

Zobacz podobne

Port Gdynia | Komunikat | Postępowania na dzierżawę terminalu zbożowego

AB

Nowe promy – koniecznością, rynek offshore – szansą rozwoju!

BS

Strajk marynarzy na pokładzie „Regulusa”, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie