Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo część Europy

Trójmorze to dzisiaj najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo część Europy, wzrost gospodarczy przewidywany jest na poziomie 4-4,8 proc., to spektakularne dane – oznajmił w piątek w Sofii podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda.

Duda podkreślił, że szósty już szczyt państw inicjatywy Trójmorza był okazją do poważnej rozmowy na temat integracji i współpracy przede wszystkim w obszarze rozwoju infrastruktury i gospodarki.

Prezydent podkreślił, że współpraca między państwami w Europie powinna być zacieśniania, a łańcuchy produkcyjne – skracane.

„Powinniśmy przywracać zdolności produkcyjne w Europie, aby z powrotem stała się wielką fabryką i była samowystarczalna. Można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj taką awangardą, albowiem my zaczęliśmy takie działanie, zanim jeszcze ktokolwiek pomyślał z trwogą, że coś takiego jak pandemia koronawirusa może w ogóle nas spotkać” – powiedział Duda.

Zwrócił uwagę, że na początku w 2015 roku Inicjatywa Trójmorza miała charakter „raczkujący”, dzisiaj śmiało można mówić, że mimo pandemii koronawirusa jest w rozkwicie. Duda podkreślił, że w obradach Inicjatywy Trójmorza uczestniczyli w różnej formie także najważniejsi politycy USA, Niemiec, Japonii czy Francji.

„To wszystko pokazuje, że nasi partnerzy, których gospodarki są wielkimi światowymi gospodarkami widzą ogromy potencjał w naszej współpracy (…). Trójmorze to jest 120 mln mieszkańców państw UE, Trójmorze to dzisiaj ogromna część rozwoju gospodarczego Europy i najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo jej część” – podkreślił Duda.

Wskazywał też na „doskonałe, przewidywane przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy perspektywy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata”. „Wzrost gospodarczy w Trójmorzu średnio przewidywany jest przez te instytucje pomiędzy 4 a 4,8 proc., a w Polsce – ponad 5 proc. w 2021 roku. Trzeba powiedzieć, że te dane w kontekście tego, co nas spotkało w ciągu ostatnich dwóch lat, są absolutnie spektakularne” – podkreślił prezydent Duda. 

źródło : pap fot. stock

Zobacz podobne

Elektrownie wodne Energi wyłapują tony „śmieci” chroniąc polskie rzeki i Bałtyk

JJ

Port Gdynia – na fali wzrostów, budujemy dla pokoleń

AB

Rozpoczęło się betonowanie kopuły zbiornika LNG w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie