Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo część Europy

Trójmorze to dzisiaj najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo część Europy, wzrost gospodarczy przewidywany jest na poziomie 4-4,8 proc., to spektakularne dane – oznajmił w piątek w Sofii podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda.

Duda podkreślił, że szósty już szczyt państw inicjatywy Trójmorza był okazją do poważnej rozmowy na temat integracji i współpracy przede wszystkim w obszarze rozwoju infrastruktury i gospodarki.

Prezydent podkreślił, że współpraca między państwami w Europie powinna być zacieśniania, a łańcuchy produkcyjne – skracane.

„Powinniśmy przywracać zdolności produkcyjne w Europie, aby z powrotem stała się wielką fabryką i była samowystarczalna. Można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj taką awangardą, albowiem my zaczęliśmy takie działanie, zanim jeszcze ktokolwiek pomyślał z trwogą, że coś takiego jak pandemia koronawirusa może w ogóle nas spotkać” – powiedział Duda.

Zwrócił uwagę, że na początku w 2015 roku Inicjatywa Trójmorza miała charakter „raczkujący”, dzisiaj śmiało można mówić, że mimo pandemii koronawirusa jest w rozkwicie. Duda podkreślił, że w obradach Inicjatywy Trójmorza uczestniczyli w różnej formie także najważniejsi politycy USA, Niemiec, Japonii czy Francji.

„To wszystko pokazuje, że nasi partnerzy, których gospodarki są wielkimi światowymi gospodarkami widzą ogromy potencjał w naszej współpracy (…). Trójmorze to jest 120 mln mieszkańców państw UE, Trójmorze to dzisiaj ogromna część rozwoju gospodarczego Europy i najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo jej część” – podkreślił Duda.

Wskazywał też na „doskonałe, przewidywane przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy perspektywy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata”. „Wzrost gospodarczy w Trójmorzu średnio przewidywany jest przez te instytucje pomiędzy 4 a 4,8 proc., a w Polsce – ponad 5 proc. w 2021 roku. Trzeba powiedzieć, że te dane w kontekście tego, co nas spotkało w ciągu ostatnich dwóch lat, są absolutnie spektakularne” – podkreślił prezydent Duda. 

źródło : pap fot. stock

Zobacz podobne

Deepwater – nowy teren pod inwestycję w Porcie Gdańsk

BS

Święto Wojska Polskiego w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

BS

Premier: jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w basenie Morza Bałtyckiego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie