Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Turystyka

Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami w zachodniopomorskim

W sobotę we wszystkich strzeżonych kąpieliskach w województwie zachodniopomorskim, zorganizowanych nad morzem i nad jeziorami, woda nadaje się do kąpieli – nie stwierdzono na nich zakwitów sinic oraz przekroczenia dopuszczalnego stężenia enterokoków czy bakterii Escherichia coli.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w sobotę we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i tych nad jeziorami i zalewami – woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic, stężenie enterokoków czy bakterii E. coli nie przekroczyło dopuszczalnego stężenia. Z kąpielisk można bezpiecznie korzystać.

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Z kolei bakterie Escherichia coli, podobnie jak enterokoki, żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzi także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran. Bakteria E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.

źródło(PAP) fot.pixabay

Zobacz podobne

 SS Sołdek. Pierwszy powojenny statek pełnomorski zbudowany w naszym kraju 

BS

Most na Nadodrzance zapewni sprawne przewozy

JJ

Formoza trenuje w Morzu Śródziemnym

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie