Polski Portal Morski
Aktualności

57 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

29 kwietnia 1965 roku to data szczególna dla świnoujskich marynarzy. To właśnie na mocy rozkazu z tego dnia przeformowano Bazę Marynarki Wojennej w 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. W tym roku obchodzimy 57. rocznicę jej utworzenia.

W środę, 27 kwietnia, w świnoujskim Porcie Wojennym odbyły się uroczystości związane z rocznicą utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W apelu upamiętniającym jubileusz 8.FOW udział wzięli marynarze flotylli, pracownicy resortu obrony narodowej oraz zaproszeni goście. Podczas zbiórki dowódca flotylli komandor Włodzimierz Kułagin dokonał podsumowania działalności flotylli w ostatnich latach, podziękował za zaangażowanie w realizację postawionych zadań, uzyskiwane wyniki szkoleniowe oraz złożył wszystkim marynarskie życzenia pomyślności w życiu zawodowym i osobistym oraz satysfakcji ze służby w 8.FOW.

„Blisko 6 dekad istnienia Flotylli to szereg osiągnięć jednostek wojskowych 8.FOW oraz dokonań naszych poprzedników, dowódców i marynarzy, którym należy się nasze uznanie za przekazaną wiedzę i doświadczenie [..]” – dodał dowódca flotylli komandor Włodzimierz Kułagin.

Święto flotylli było okazją do wręczenia wyróżnień, odznaczeń oraz odznak pamiątkowych. Tradycyjnie, apel zakończyła defilada pododdziałów z jednostek wchodzących w skład 8.FOW. W czwartek, 28 kwietnia, w Kościele Garnizonowym w Świnoujściu odprawiona została msza święta w intencji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, którą celebrował biskup polowy Wojska Polskiego – biskup Wiesław Lechowicz.
W piątek, 29 kwietnia, punktualnie o godzinie 8:00 na wszystkich okrętach flotylli stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona została wielka gala banderowa, a po zachodzie słońca pokłady rozświetli gala świetlna.

Źródło/fot.: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Zobacz podobne

Ważne inwestycje przeciwpowodziowe dla bezpieczeństwa mieszkańców Wielkopolski

BS

Paliwowy gigant inwestuje w LNG z Kataru. Projekt wart blisko 30 mld dolarów

BS

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie