Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

W niedzielę obchody Święta Wojska Polskiego

Defilady, apele i pikniki militarne odbędą się w niedzielę w wielu miejscach w kraju z okazji Święta Wojska Polskiego. Uczestnicy obchodów w niektórych miejscowościach będą mieli możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 dzięki mobilnym punktom szczepień.

W stolicy poza centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego atrakcje przygotowuje m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które zaprasza do udziału w pikniku wojskowym. Muzeum będzie otwarte od godz. 12 do godz. 19, a o godz. 20 organizuje Wojskowe Kino Plenerowe. Muzeum zaprasza też do punktu szczepień, w którym podawana będzie jednodawkowa szczepionka firmy Johnson & Johnson, do stoisk różnych muzeów wojskowych i Wojskowego Biura Historycznego oraz stoiska promocyjno-rekrutacyjnego „Zostań Żołnierzem RP”. W programie przewiduje też m.in. grę „muzealny poligon” dla dzieci i młodzieży oraz prezentację wystawy „Trofea wojny polsko-bolszewickiej”.

W Święto Wojska Polskiego 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętni m.in. Radzymin, gdzie zaplanowano loty gołębi pocztowych, wyścig kolarski czy turniej brydżowy, a także uroczystość „wbicia łopaty” pod budowę samorządowego Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie. Pod wieczór odbędzie się m.in. msza na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku oraz koncert symfoniczny Piotra Rubika. W Ossowie (gm. Wołomin) zaplanowano zaś Piknik Historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury, spotkanie familijne i mecz piłkarski oraz prelekcję i debatę „Moc Obywateli 1920”.

W Płocku obchody Dnia Wojska Polskiego zbiegną się z uroczystościami 100. rocznicy odznaczenia miasta przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę przed bolszewikami w sierpniu 1920 r., do której stanęła ludność cywilna, w tym kobiety i dzieci – uroczystość odznaczenia Płocka oraz jego obrońców odbyła się podczas wizyty w tym mieście marszałka Piłsudskiego w kwietniu 1921 r.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń w płockiej katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski. W ramach uroczystości odbędzie się też apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Złożone zostaną kwiaty przy kolumnie Zwycięskich Obrońców Płocka 1920, a także przy obelisku Bratniej Ziemi, gdzie znajduje się ziemia z barykad, na których w sierpniu 1920 r. toczono walki by odeprzeć atak bolszewików.

W płockiej parafii św. Stanisława Kostki odprawiona zostanie z kolei msza święta, upamiętniająca najmłodszych uczestników walk, broniących Płocka przed armią bolszewicką – odsłonięta zostanie tam poświęcona im tablica pamiątkowa oraz otwarte zostaną dwie wystawy plenerowe: „W drodze do niepodległości” oraz „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. 1920 r.” – najmłodszym poległym w obronie Płocka w sierpniu 1920 r. był 14-letni harcerz Antolek Gradowski, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych.

W Radomiu 15 sierpnia, w południe w kościele garnizonowym zostanie odprawiona uroczysta msza św., a następnie zostaną złożone kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W innych okolicznych miejscowościach, m.in. w Iłży i Zwoleniu odbędą się pikniki militarne, których organizatorem jest 42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, a współorganizatorem 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

W Pomorskiem z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w niedzielę piknik wojskowy w Kościerzynie. W programie jest m.in. przelot śmigłowców nad centrum miasta, pokaz sprzętu wojskowego, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, a także zabawy i konkursy dla dzieci. Będzie też tradycyjna grochówka. W czasie pikniku wszyscy chętni będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19.

W Gdyni, nierozerwalnie związanej z morzem, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną. 15 sierpnia o godz. 8 na okrętach MW zostanie podniesiona wielka gala banderowa. Na godz. 8.45 zaplanowano złożenie kwiatów w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej. O godz. 9.30 w kościele garnizonowym zostanie odprawiona uroczysta msza święta. O godz. 12.30 przy nabrzeżu Pomorskim przed okrętem ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego będzie połączony z wręczeniem patentów oficerskich, medali, odznaczeń i Kordzika Honorowego. Wezmą w nim udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Gdyni. Na obchody Święta Wojska Polskiego zaprasza też Muzeum Marynarki Wojennej. W niedzielę placówka organizuje dzień otwarty. Przewidziano m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych. Będzie również kuchnia polowa i inne atrakcje.

Garnizonowe Święto Wojska Polskiego w Szczecinie odbędzie się 14 sierpnia przy Pomniku Niepodległości w prawobrzeżnej części miasta. W samo południe zaplanowano m.in. uroczysty apel, złożenie meldunku dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, wręczenie medali, odznaczeń i aktów mianowań, salwę honorową a także defiladę. Później odbędzie się festyn rodzinny oraz pokaz sprzętu wojskowego.

W Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) główne uroczystości rozpoczną się o godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Zwycięstwa. Planowana jest defilada wojskowa. W Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i Muzeum Obrony Przeciwlotniczej przy ul. Wojska Polskiego odbędzie się „Piknik w mundurze – mundurowi dla bezpieczeństwa”. W godz. 16-19 na zwiedzających czekać będzie ekspozycja złożona z elementów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także trenażer do nauki, kontroli i oceny dokładności strzelania z broni.

W Łodzi główne obchody rozpoczną się w sobotę – o godz. 19.50 ich uczestnicy zbiorą się przy kwaterach żołnierzy Wojska Polskiego – uczestników wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu św. Anny przy ul. Lodowej. Zaplanowano m.in. przemówienie wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego i prelekcję dr Aleksandry Rybińskiej-Bieleckiej z łódzkiego IPN. Z kolei w niedzielę o godz. 9.30 mszę św. w bazylice archikatedralnej odprawi metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś. Po niej nastąpi uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, której towarzyszyć będzie m.in. apel pamięci, salwa i defilada kompanii honorowych.

W Poznaniu świętowanie odbywać się będzie na terenie Muzeum Broni Pancernej. W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, w godzinach od 10 do 16, przewidziano m.in. prezentację sprzętu wojskowego – zarówno historycznego, jak i nowoczesnego oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznych i straży pożarnej. Przygotowywany jest wojskowy poczęstunek. Wstęp na imprezę jest wolny.

W Kaliszu tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej połączono z 101. rocznicą powstania kaliskiego 203. Pułku Ułanów. Z tej okazji w niedzielę, o godz. 12 rozpocznie się msza święta w kościele pw. Świętych Wojciecha i Stanisława Biskupa. Po modlitwie uczestnicy przejadą na cmentarz wojskowy na Majkowie, gdzie przy kaplicy majora Stefana Waltera odbędzie się druga część uroczystości. W wydarzeniu weźmie udział asysta honorowa 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich. Na gmachu kaliskiego ratusza od piątku do niedzieli będą wyświetlane iluminacje świetlne – zostanie przedstawiona historia Bitwy Warszawskiej z uwzględnieniem kaliskich akcentów. Noc rozświetlą biel i czerwień.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w woj. lubuskim, w sobotę odbędzie się m.in. piknik wojskowy w Witnicy, a w niedzielę główne uroczystości wojewódzkie zaplanowano w Strzelcach Krajeńskich. W Witnicy piknik zostanie zorganizowany od godz. 14 do 18 w tamtejszym parku Drogowskazów. Niedzielne obchody wojewódzkie rozpoczną się od złożenia kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Gorzowie Wlkp. Następnie przeniosą się do Strzelec Krajeńskich. W Strzelcach Kraj. o godz. 11.15 w Kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej rozpocznie się msza święta, a po niej uroczysty apel na rynku. Od 14 do 18 będzie można przyjść na piknik wojskowy przy ul. Strzeleckiej.

Tradycyjnie, 15 sierpnia lubuscy żołnierze odwiedzą miejsca upamiętniające wysiłek i zaangażowanie, zasługi i ofiary żołnierzy. Tego dnia żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej będą w ponad 20 miejscowościach, gdzie będą prezentowali mieszkańcom swoje wyposażenie, umiejętności i nowoczesny sprzęt. W czasie pikników wojskowych, oprócz stoisk wojskowych, będzie można obejrzeć stosika innych służb np.: policji i straży pożarnej. Przewidziano atrakcje dla dzieci. Mieszkańcy będą mogli skosztować wojskowej grochówki, spisać się w punkcie Narodowego Spisu Powszechnego oraz zaszczepić się przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień.

W Lublinie główne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się mszą św. w archikatedrze lubelskiej. Potem uroczystości odbywać się będą na Placu Litewskim w centrum miasta, gdzie zaplanowano m.in. apel pamięci, złożenie wieńców przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a także defiladę wojskową. W Hrubieszowie odbędzie się natomiast piknik wojskowy, gdzie swoje stoiska promocyjne wystawią jednostki stacjonujące w woj. lubelskim.

W Puławach obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godz. 8.30 mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. O godz. 10 na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich rozpocznie się część oficjalna: przemówienie prezydenta Puław Pawła Maja oraz złożenie kwiatów. Wśród imprez towarzyszących m.in.: zwiedzanie czytelni Biblioteki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie oddział w Puławach, wystawa Roberta Ocha „Józef Piłsudski w Puławach – historia i pamięć”. W południe wystartuje Bieg Tropem Wilczym dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. W godzinie 17.00 rozpocznie się koncert pieśni kompozytorów polskich oraz pieśni patriotycznych.

W Kazimierzu Dolnym obchody Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w kościele farnym św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym. Po mszy nastąpi uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przy Klasztorze Ojców Franciszkanów, gdzie odbędą się dalsze uroczystości.

Krakowskie obchody rozpocznie msza święta w katedrze wawelskiej o godz. 10.00, po której pod krzyżem katyńskim na pl. o. Studzińskiego złożone zostaną kwiaty. Następnie zebrani przejdą na pl. Matejki, gdzie przed grobem nieznanego żołnierza odbędą się główne uroczystości. Tam nastąpi podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewany i odegrany zostanie hymn państwowy, następnie odczytany zostanie apel pamięci; odbędą się też przemówienia, po których nastąpi złożenie wieńców. Po zakończeniu uroczystości organizatorzy zapraszają na piknik wojskowy w ogrodach Muzeum Archeologicznego.

W województwie opolskim z okazji Święta Wojska Polskiego na sobotę i niedzielę zaplanowano pikniki militarne w Brzegu i Kluczborku, w których uczestniczyć będą m.in. żołnierze i sprzęt stacjonujących w regionie jednostek 10. Opolskiej Brygady Logistycznej , 1. Brzeskiego Pułku Saperów oraz 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W namiocie 116. Szpitala Wojskowego będzie można także przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. Na niedzielę zapowiedziano przemarsz ulicami Opola parady ułanów w umundurowaniu z okresu międzywojennego.

W województwie świętokrzyskim w niedzielę, o godz. 12.00 wojewoda Zbigniew Koniusz, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś złożą kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Kielcach z okazji przypadającego Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z kolei w Rudkach koło Nowej Słupi w godz. 11-18 odbędzie się jeden z pikników wojskowych pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Na miejscu będzie można zapoznać się ze sprzętem wojskowym oraz porozmawiać o możliwościach wstąpienia do służby. Na pikniku będzie okazja do nauczenia się udzielania pierwszej pomocy. Wykwalifikowani instruktorzy przeszkolą każdą chętną osobę na specjalnie przygotowanych do tego celu fantomach. Ponadto żołnierze-instruktorzy z 10. ŚBOT zaprezentują pokazy walki wręcz.

Na Podkarpaciu z okazji Święta Wojska Polskiego na parkingu przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbędzie się piknik wojskowy. Towarzyszyć mu będzie również Tymczasowy Punkt Szczepień przeciwko COVID-19. Na pikniku będzie można podziwiać m.in. Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak. Nie zabraknie także pokazu broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej. Będzie można zapoznać się z wyposażeniem wozów Państwowej Straży Pożarnej, zaglądnąć do policyjnego radiowozu, porozmawiać z ratownikami medycznymi, a w towarzystwie ekspertów z NBP nauczyć się rozpoznawania znaków pieniężnych. Podobne pikniki wojskowe odbędą się w niedzielę na Podkarpaciu również w Solinie i Dynowie.

W Białymstoku wojewódzkie oficjalne uroczystości odbędą się tradycyjnie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie obchodów są modlitwy różnych wyznań, co od lat podkreślać ma wielokulturowy i wieloreligijny charakter regionu. W piątek za ojczyznę modlili się w Białymstoku polscy muzułmanie, na niedzielę zaplanowane podobne modlitwy katolików, prawosławnych i protestantów. W miejskim Muzeum Wojska będzie można za darmo zwiedzać stałe i czasowe ekspozycje, czy wziąć udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci i ich opiekunów. Zaplanowano też panel dyskusyjny o wpływie popkultury na postrzeganie żołnierzy WP; w kinie plenerowym będzie można obejrzeć film z 1921 roku „Cud nad Wisłą”, poprzedzony wstępem historycznym.

Z kolei w Rychwałdzie w Beskidzie Żywieckim w niedzielę w sanktuarium maryjnym w uroczystość Wniebowzięcia NMP zostanie odprawiona msza św. w oprawie góralskiej. Jako że przypada wówczas święto Wojska Polskiego, zorganizowany zostanie tam piknik wojskowy. Zobaczyć można będzie sprzęt militarny i pokazy sprawnościowe. Nie zabraknie też żołnierskiej grochówki. W ambulansie na parkingu będzie można oddać krew.

15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

źródło PAP fot. gov.pl

Zobacz podobne

PKN Orlen zamierza zwiększyć wydobycie krajowe gazu ponad 4 mld m sześc., a ogółem do 12 mld m sześc.

KM

Czym się różni żaglówka, jacht żaglowy i żaglowiec ?

BS

Modernizacja polskiej floty w pełni; przykładem budowany dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej nowy prom

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie