Polski Portal Morski
Aktualności

Zaprojektujmy od nowa molo Południowe

Jedno z najpopularniejszych i najpiękniej położonych miejsc w Gdyni zyska nowe oblicze. Zadbają o to architekci, którzy staną do rywalizacji i opracują wizje zagospodarowania oraz zabudowy przestrzeni na molo Południowym, alei Jana Pawła II i skwerze Kościuszki. Rusza konkurs studialno-ideowy, który wyłoni najlepszy pomysł na przemianę prestiżowej lokalizacji na styku lądu i wody.

Jeśli zapytalibyśmy turystów o miejsce w Gdyni, które trzeba koniecznie odwiedzić, to większość z nich z pewnością jednym tchem wymieniłaby okolice skweru Kościuszki, spacer aleją Jana Pawła II czy wizytę na samym końcu molo Południowego – nic dziwnego, bo to jedne z najbardziej charakterystycznych lokalizacji miasta. Gdzie indziej próżno szukać pirsu, który „otwiera” ścisłe centrum na morski horyzont i nadaje mu niepowtarzalnego, nadmorskiego klimatu.

Szukamy nowej wizji

Nie oznacza to jednak, że słynny gdyński pirs nie wymaga zmian – miasto zdaje sobie sprawę z konieczności dostosowania tej popularnej przestrzeni do zmieniających się z biegiem lat oczekiwań mieszkańców i turystów i maksymalnego wykorzystania jego możliwości. Pomóc w tym mają wizje architektów – właśnie dlatego rusza konkurs studialno-ideowy na projekt zabudowy i zagospodarowania tzw. głównej osi kompozycyjnej Gdyni.

– „Mam świadomość, że ta przestrzeń publiczna może jeszcze pełniej realizować oczekiwania mieszkańców i osób odwiedzających Gdynię. Dostrzegam potrzebę jej uatrakcyjnienia, integracji przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych, a także połączenia kompleksowości oraz wielofunkcyjności dzięki powiązaniu funkcji kulturowych, rekreacyjnych i turystycznych. Miejsce to identyfikuje Gdynię, skupia mieszkańców i turystów zarówno podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych jak i podczas codziennych aktywności – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pirs na miarę nowoczesnego, otwartego miasta

Prestiżowa lokalizacja ma dzięki konkursowym propozycjom przede wszystkim zyskać zupełnie nowe, atrakcyjniejsze oblicze, dzięki któremu będzie określana mianem „Pirsu Przyszłości”. Samo zadanie dla architektów, którzy zdecydują się na udział w konkursie to twórcza interpretacja na temat zagospodarowania okolic skweru Kościuszki, ulicy 10 Lutego i molo Południowego – jednych z najbardziej atrakcyjnych terenów w Gdyni.

– Decyzja, aby poszukiwać koncepcji rozwoju tego miejsca poprzez otwarty konkurs studialny zasługuje na uznanie. Konkurs nie stanowi gwarancji jedynego i idealnego rozwiązania, ale jest to najlepszy znany sposób poszukiwania pomysłów, idei czy wizji. Zawsze zaś otwiera szanse na debatę i dialog o mieście, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do tak wyjątkowej przestrzeni – podkreśla w konkursowym liście intencyjnym dr inż. arch. Bartosz Macikowski, przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Miasto oczekuje od przyszłych projektantów przede wszystkim wizji nowoczesnej i zakorzenionej w historii przestrzeni, która ma pozytywnie wpływać na atrakcyjność Gdyni i całego regionu. Rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne mają nawiązywać do wizerunku miasta otwartego i spoglądającego w przyszłość,sprzyjając przy tym społecznym interakcjom czy aktywnościom miejskim w każdej porze roku i niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Nowa przestrzeń powinna też stawiać na wysoką estetykę, tożsamość miejsca i wykorzystanie naturalnego otoczenia. Architekci muszą też uwzględnić przy projektowaniu potrzeby różnych grup wiekowych oraz osób z niepełnosprawnościami.

O tym, które z konkursowych propozycji będą mogły liczyć na nagrody finansowe – w tym kolejno po 50, 25 i 15 tysięcy złotych za pierwsze trzy miejsca oraz trzy wyróżnienia po 5 tysięcy złotych – zadecyduje ośmioosobowy sąd konkursowy. W jego składzie obok przedstawicieli miasta, w tym m.in. wiceprezydent ds. gospodarki, Katarzyny Gruszeckiej-Spychały czy architekt miejskiej Renaty Stelmach zasiądą też takie postacie, jak związana z Politechniką Warszawską prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca sądu) czy znany reportażysta Filip Springer, który w swojej twórczości skupia się m.in. na estetyce przestrzeni publicznych czy architekturze.

Zgodnie z harmonogramem, do 5 października tego roku zainteresowani architekci będą mogli składać pytania dotyczące konkursu. Ostateczny termin na składanie prac minie 15 listopada. Na 10 grudniazaplanowano z kolei ogłoszenie wyników i Galę Konkursową, podczas której poznamy nagrodzone wizje gdyńskiego pirsu.

Najlepsi wskażą kierunki

Nagrodzone i wyróżnione prace będą inspiracjami do ustalenia zagospodarowania i przyszłych przekształceń obszaru molo Południowego, skweru Kościuszki i okolic ul. 10 Lutego. Mogą też zostać wykorzystane np. do formułowania zapisów aktów prawa miejscowego, a także w innych konkursach lub działaniach inwestycyjnych dotyczących tego terenu.

Organizatorem konkursu studialno-ideowego na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni jest miasto Gdynia. Za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu odpowiada natomiast bezpośrednio Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Wszystkie niezbędne informacje i dokumenty dotyczące konkursu dostępne są na stronie internetowej www.gdynia.pl/konkurs-pirs.

Źródło/fot.: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/zaprojektujmy-od-nowa-molo-poludniowe,559132?fbclid=IwAR0xiW5MWPWyVeJQB2owY9LvFyRAhtCS_BTHjgSPZNyEnh_WiYt29DErG0Q

Zobacz podobne

Sea-Intelligence: możemy spodziewać się dalszego wzrostu stawek frachtu

KM

Rosja zamyka dla żeglugi część Morza Czarnego

BS

Raport PRS. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby MFW

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie