Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Umowa na IFF dla Marynarki Wojennej podpisana

Do końca 2024 roku na 13 okrętach Marynarki Wojennej RP zostaną zainstalowane urządzenia systemu identyfikacji „swój–obcy” (Identification Friend or Foe – IFF) w najnowszym standardzie Mark XIIA mod 5 poziom 1 i 2. Inspektorat Uzbrojenia MON zapłaci spółce Enamor ponad 8,8 mln zł za 15 transponderów oraz ich montaż na jednostkach.

Chodzi o dostawę „Transpondera systemu IFF standardu Mark XIIA w wersji okrętowej wraz z integracją na okręcie”. Umowa, nieprzewidująca prawa opcji, została zawarta 10 sierpnia 2021 i ma wartość 8,8 mln złotych. Jej przedmiotem jest 15 transponderów, które mają zostać dostarczone w latach 2022-2024. Wykonawcą jest Enamor Sp. z o.o.

Obecnie systemy IFF aktualnego standardu (Mode 5/Mark XIIA) mają pojedyncze, najnowsze okręty Marynarki Wojennej, z kolei starsze Mode 4 nie są wspierane od 1 lipca 2020 roku. Po realizacji tej umowy najważniejsze jednostki Marynarki Wojennej, także starszych typów, będą już wyposażone w nowy system identyfikacji.

Zainstalowanie systemów IFF umożliwi w przyszłości efektywne współdziałanie z okrętami Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym bezpieczne operowanie w sytuacji, gdy prowadzony jest ogień na dużych dystansach i nie jest możliwa identyfikacja wzrokowa.

Nie wiadomo, na które dokładnie okręty naszej marynarki wojennej trafią nowe urządzenia identyfikacji „swój–obcy”. Można się jednak spodziewać, że zostaną w nie wyposażone obie fregaty klasy Oliver Hazard Perry: OORP Gen. T. Kościuszko i Gen. K. Pułaski oraz trzy okręty rakietowe klasy Orkan: OPR „Piorun”, ORP „Grom” oraz ORP „Orkan”.
Pierwszy przetarg na dostawę urządzeń IFF dla okrętów MW RP ogłoszono na początku 2019 roku. Jednak w listopadzie tegoż roku został on unieważniony, gdy jedyną ofertę złożoną przez spółkę Enamor z Gdyni odrzucono z powodu jej niezgodności z wymaganiami ustalonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ).

Kolejny przetarg ogłoszono w sierpniu 2020 roku. Oferty złożyły dwa podmioty: Enamor (oferta o wartości 8,8 mln zł) oraz KenBIT Sp. z o.o. (12,1 mln zł). IU MON ze względu na cenę (przyznawała 60% punktów) oraz gwarancję (40% punktów) jako zwycięzcę postępowania wskazał Enamor i to z tą spółką podpisano 10 sierpnia 2021 roku kontrakt.

Postępowanie na system IFF, w wyniku którego została podpisana wspomniana umowa, prowadzone było od sierpnia 2020 roku. 

źródło defence24.pl, polska-zbrojna / fot. polska-zbrojna

Zobacz podobne

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów

BS

Ukraina: Rosja spowalnia inicjatywę zbożową, znacząco spadła liczba przepuszczanych statków

KM

Pierwszy transport ukraińskiego zboża ze Świnoujścia

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie