Polski Portal Morski
Aktualności

PGZ Stocznia Wojenna naprawi niemiecki patrolowiec

23 sierpnia do PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. przypłynął niemiecki patrolowiec (okręt ochrony rybołówstwa) Seefalke należący do Straży Wybrzeża Republiki Federalnej Niemiec. Jego obecność w Gdyni wynika z realizacji umowy na przegląd stoczniowy, która została zawarta 21 maja bieżącego roku.

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. stocznia w Gdyni od dłuższego czasu realizuje politykę poszukiwania nowych możliwości wyjścia poza rynek usług na rzecz jedynie Marynarki Wojennej RP. W minionym roku ubiegała się m.in. o zdobycie kontraktu na remont dokowy niemieckiego okrętu-bazy (tendra) Donau (A516) – ze względów formalno-prawnych sprawa utknęła w niemieckim sądzie federalnym.

W tym roku PGZ Stocznia Wojenna wzięła udział w przetargu na remont klasowy okrętu ochrony rybołówstwa Seefalke. O powyższe zamówienie ubiegało się pięciu oferentów (w tym czterech niemieckich). Ostatecznie umowa została podpisana 21 maja właśnie PGZ Stocznią Wojenną Sp. z o.o. Zgodnie z dokumentacją upublicznioną przez stronę niemiecką, wartość kontraktu pozostaje niejawna. Publiczne szacunki, opublikowane przez Zamawiającego, określają wartość prac na kwotę 756 tys. EUR brutto. Według dokumentacji przetargowej prace mają trwać od 23 sierpnia do 5 października bieżącego roku.

Obok ceny (70% punktów możliwych do zdobycia) kryteria wyboru usługodawcy obejmowały także odległość od portu macierzystego Cuxhaven (10% punktów możliwych do zdobycia) i wartość opłat stoczniowych (20% punktów).

Patrolowiec Seefalke został zbudowany przez stocznię Peene-Werft w Wolgaście w latach 2007-2008. Do służby wcielono go w październiku 2008 roku, a portem macierzystym jest Cuxhaven. Ma długość 72,7 metrów i 12,5 metrów szerokości.

źródło/ fot. http://zbiam.pl

Zobacz podobne

Szef Naftohazu: resort gospodarki Niemiec nie konsultował się z Kijowem w sprawie NS2

KM

Uczczono 51. rocznicę Grudnia’70. Uroczystości zorganizowała gdańska „Solidarność”

KM

Kongres Wodny. Najważniejsze wydarzenie dotyczące obszaru gospodarki wodnej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie