Polski Portal Morski
Aktualności

Rafael uzbroi patrolowce Filipin?

Spółka Rafael Advance Defense Systems poinformowała o zawarciu wartego 80 mln dolarów kontraktu dotyczącego systemów uzbrojenia dla szybkich jednostek patrolowych Shaldag Mk V. Klientem jest nieujawniony kraj w Azji Południowo-Wschodniej. Wiele wskazuje jednak na Filipiny, które na początku 2021 roku zamówiły 9 jednostek tego typu w ramach programu Fast Attack Interdictor Craft-Missile (FAIC-M).

Rafael dostarczy nieujawnionemu przez firmę klientowi zestaw morskich systemów uzbrojenia, który obejmuje system zarządzania walką (CMS), zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Typhoon z armatą kalibru 25 mm i Mini-Typhoon z karabinem maszynowym 12,7 mm, zdalnie sterowane wyrzutnie i pociski Naval Spike, wewnętrzny system łączności Sea-Com i taktyczne łącze informacyjne BNET, jak również inne komponenty, z kompleksowymi usługami obsługi technicznej i wsparcia.

Specjalistyczne portfolio systemów morskich wykorzystuje światowej klasy innowacje technologiczne Rafaela, takie jak zaawansowany system pocisków morskich z naprowadzaniem optoelektronicznym, widzenie komputerowe, sztuczną inteligencję i algorytmy decyzyjne, które umożliwiają szeroką gamę wyboru dostosowanych możliwości ich użycia, oferując klientom wyjątkową precyzję, niezrównaną elastyczność i adaptowalność, aby najlepiej sprostać bieżącym i przyszłym zagrożeniom, a także spełnić ich indywidualne wymagania i potrzeby. – Ran Tavore, wiceprezes i szef działu systemów morskich Rafaela

Producent nie ujawnił jaki kraj Azji Południowo-Wschodniej jest klientem. W ostatnim czasie w tym regionie Filipiny negocjowały jednak od dłuższego czasu zakup 9 jednostek typu Shaldag Mk V, produkowanych przez Israel Shipyards. 5 z nich ma zostać zbudowanych w Izraelu a kolejne 4 powinny powstać na miejscu. Zakup realizowany jest w ramach programu Fast Attack Interdictor Craft-Missile (FAIC-M), którego celem jest zastąpienie obecnie używanych jednostek patrolowych typu Chamsuri (określanych też jako Patrol Killer Medium lub PKM – 2000) otrzymanych od Korei Południowej pod koniec ubiegłego wieku.

Całkowity koszt programu FAIC-M oszacowano na około 10 mld peso filipińskich (200 mln dolarów), a negocjacje prowadzono w trybie międzyrządowym za pośrednictwem izraelskiej agencji SIBAT. Zakup podzielono na 3 części, dotyczące zakupu jednostek, uzbrojenia oraz modernizacji filipińskiej stoczni w celu budowy i serwisowania jednostek.

Pozyskane okręty patrolowe należą do typu Shaldag Mk V, który jest największym z produkowanych przez Israel Shipyards typów jednostek patrolowych rodziny Shaldag. Przy całkowitej długości  32,6 m i wyporności 95 ton osiąga prędkość 40 węzłów i promień nawracania zaledwie 150 m dzięki zastosowaniu napędu strumieniowego i lekkiej, aluminiowej konstrukcji. Małe zanurzenie, wysoka zwrotność i brak śruby napędowej ułatwiają operowanie na płytkich wodach przybrzeżnych.

źródło/ fot. defence24.pl

Zobacz podobne

MI: Środki zaplanowane na Program ochrony brzegów morskich w 2020 r. wykorzystane w 99 proc

Autor

Dar Młodzieży zawitał do Rouen we Francji

BS

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie