Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

PGNiG przejmuje 21 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway otrzymało zgodę norweskiej administracji na przejęcie wszystkich aktywów spółki INEOS E&P Norge. Dzięki sfinalizowaniu transakcji Grupa Kapitałowa PGNiG nabędzie pakiet perspektywicznych złóż, które w istotnym stopniu przyczynią się do realizacji celów strategicznych w zakresie wydobycia gazu ziemnego.

Norweskie władze wydały zgodę na zakup przez PGNiG Upstream Norway wszystkich aktywów INEOS E&P Norge, obejmujące m.in. udziały w 21 koncesjach. Tym samym spółka może sfinalizować umowę z Grupą INEOS, podpisaną w marcu 2021 roku. Szacowana kwota rozliczenia z tytułu transakcji wyniesie ok. 323 mln dolarów amerykańskich (ok. 1,27 mld zł) wobec pierwotnej ceny 615 mln dolarów dla umownej daty transakcji 1 stycznia 2021 roku. Różnica wynika z pomniejszenia pierwotnie ustalonej ceny zakupu o dochody, jakie INEOS E&P Norge uzyskało przez pierwsze dziewięć miesięcy roku.

– To bardzo korzystna transakcja, która pokazuje kompetencje PGNiG w zakresie inwestycji na rynku poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Zakup koncesji INEOS E&P Norge pozwala nam osiągnąć jeden ze strategicznych celów w zakresie bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu, a jednocześnie poszerza nasz portfel o perspektywiczne aktywa o wysokiej rentowności – podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. Spółka jest wyłącznym właścicielem PGNiG Upstream Norway.

Nabyte koncesje obejmują m.in. złoża, z których jest już prowadzone wydobycie: Ormen Lange (14 proc.) Marulk (30 proc.) i Alve (15 proc.). Kluczowym aktywem jest Ormen Lange – drugie co do wielkości złoże gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Ponadto PGNiG Upstream Norway wchodzi w posiadanie 8,2 proc. udziałów w terminalu gazowym Nyhamna (8,2 proc.), obsługującym m.in. złoża Ormen Lange i Aasta Hansteen.

Transakcja w istotny sposób zwiększy zasoby wydobywalne węglowodorów przypadające na PGNiG Upstream Norway do 331 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (według stanu na 1 stycznia 2021 roku). Spółka zwiększy również wydobycie gazu ziemnego o ok. 1,5 mld m sześc. rocznie. Uwzględniając prognozowany wolumen produkcji z wcześniej posiadanych koncesji, w przyszłym roku GK PGNiG osiągnie wolumen produkcji gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie ok. 2,5 mld m sześciennych. Oznacza to realizację celu wyznaczonego w Strategii Grupy na lata 2017-2022.

Po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe, wydobywane przez PGNiG Upstream Norway paliwo trafi do Polski, zwiększając poziom dywersyfikacji dostaw gazu a tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju.

źródło / fot. PGNiG

Zobacz podobne

Żołnierze NATO ćwiczyli w Rumunii ewakuację ludności w delcie Dunaju

KM

Grupa ORLEN wybuduje farmę wiatrową na Opolszczyźnie

PL

Wyjątkowe oprowadzanie kuratorskie po gdańskim Żurawiu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie